Rozbalit celou nabídku

Měsíčník Slánská radnice - prázdniny 2016

Měsíčník Slánská radnice si můžete stáhnout ve formátu PDF
(čitelný v aplikaci Adobe Acrobat Reader) ZDE.
Doporučuji na odkaz kliknout pravým tlačítkem myši
a vybrat "Uložit cíl jako..."


Co se do tištěné Radnice nevešlo...


Štancl Speedway Academy

Díl čtvrtý (a né poslední) - Kdo nepřišel může litovat.

4. června 2016 Slaný.
Začátek - 9,00 hod. - příprava
Start - 10,00 hod.

Seznam účinkujících Štancl Speedway Academy
Hlavní role:
Jiří Štancl & Miroslav Rosůlek
Další učinkující:
č.1.Štěpán KubíčekAK Slaný
č.2.Adam NejezchlebaSC Chabařovice
č.3.Vojtěch ZamazalAK Slaný
č.4.Michal BašteckýAKM
č.5.Jan JeníčekZP Pardubice
č.6.Pavel KuchařAKM
č.7.Petr ChlupáčAKM
č.8.Jaroslav VaníčekAKM
č.9.Frieda ThomasD
č.10.Bruno ThomasD
č.11.Magnus RauD
č.12.Manuel RauD
č.13.Julian KunyD

Na první pohled by nezasvěcený a málo zkušený příznivec tuzemské ploché dráhy očekával, že se jedná o startovní listinu závodu v kubatuře do 125ccm, ale ten kdo má zájem dnes již dobře ví, že ve Slaném od nové plochodrážní sezony probíhá v pravidelných intervalech které nenarušují sportovní kalendář jak závodů mistrovství ČR tak rovněž PRO-TEC Speedway Mini Cup ve třídách do 125ccm nový projekt který nese jméno našeho historicky nejúspěšnějšího závodníka Jiřího Štancla.

V sobotu 4. června byl na pořadu čtvrtý díl plochodrážní treninkové Academy. První kdo nemohl dospat byl malý Adam Nejezchleba, ten již hodně brzy před devátou hodinou vykládal malý plochodrážní speciál z dodávky za asistence nejen otce ale tentokrát zde měl i svoji sestru a nechyběla ani maminka. Za krátký čas postupně dorazili další adepti sportu levých zatáček a po kosmetické úpravě malého oválu a nezbytných pokynů Jiřího Štancla a Miroslava Rosůlka se mladí jezdci pustili do zápolení na dráze.

Tentokrát chyběli nejen domácí naděje Bruno Belán a Fanda Klier ale i severočeši z SC Chabařovice, Milan Dobiáš, Sindy Weber, Jan Sochůrek a Filip Šifalda kteří dali přednost jinému programu, ale od severních hranic přicestovala (asi Vindobonou na trase Berlín - Praha - Vídeň) pětice německých začínajících závodníků a pokuď bude tento import diametrálně narůstat budou muset pánové Štancl a Rosůlek a s nimi i realizační tým AK Slaný rozdělit treninkový kemp na dvě fáze, dopolední a odpolední.

Konečně slunečné a teplé počasí které zavítalo do Slaného nabídlo mladým jezdcům vydatný a hodnotný tří hodinový (10,00-13,00) treninkový proces kdy souboje na oválu v mnoha případech připomínali boje na ostří nože to u těch starších a zkušenějších a ti mladší samozřejmě nechtějí zůstat pozadu a tak rychle pronikají za asistence trenérů do tajů plochodrážního sportu. Výrazný posun zaznamenal pardubický Jan Jeníček, kluci od Markéty Michal Baštecký a Jarda Vaníček nezůstavají rovněž pozadu a duo nejmladších které pravidelně navštěvuje ŠSA Štěpán Kubíčeka Adam Nejezchleba mezi sebou závodí na plný plyn.

Ten kdo využil sobotní dopoledne k návštěvě slánského plochodrážního stadionu a je nestranný pozorovatel nejen práce trenérské dvojice musí uznat,že tento model přípravy má smysl a určitě v budoucnu ti kdo zde pravidelně a poctivě trenují a naslouchají radám koučů postupně využijí získané návyky a zkušenosti v další své sportovní činnosti.

Sice se blíží pro mladé hochy prázdniny kdy si odpočinou od školních docházky a učitelé zase naberou sílu aby zvládli nápor na svoji nervovou soustavu ale ŠSA slovo prázdniny nezná a tak po určitých mistrovských závodech jak na malé dráze tak na krátké ploché dráze se bude v červenci ve třech termínech pokračovat 16.7., 23.7., 30.7..


Dobrovolníci ve Slaném už rok pomáhají školákům ze sociálně slabšího prostředí

Slaný, 30. března 2016 – Slánským sociálně znevýhodněným dětem, které mají ztížený přístup ke vzdělání, nabízí už rok nezisková organizace Tosara službu doučování. V rámci programu Vzdělávací klub Kereka tu neziskovce pomáhá i pět dobrovolníků. Ve skupinovém kroužku nebo individuálně v domácnostech pravidelně připravují děti na vyučování, aby úspěšně prošly vzdělávacím systémem.

Doučování je určené pro žáky prvního stupně, který bývá pro děti ze socio-ekonomicky slabšího prostředí ve škole nejobtížnější. Často totiž do školy nastupují bez předškolní přípravy a těžko pak dohánějí chybějící dovednosti. Nejprve organizace rozeběhla doučovací kroužek, kde děti jednou týdně dělají domácí úkoly a při různých aktivitách trénují to, co jim zrovna ve škole nejde. Později se program, opět za pomoci místních dobrovolníků, rozšířil ještě o individuální doučování v rodinách, kde může být práce s dítětem intenzivnější. "Jsme moc rádi, že se našli lidi přímo ze Slaného, kteří mají motivaci sociálně slabším s učením pomáhat. Věřím, že i pro lektory samotné je doučování v něčem přínosné", komentuje zapojení dobrovolníků koordinátorka programu Marie Palečková.

"Já sama si z doučování odnáším nové zkušenosti, které využiji v další pedagogické práci. Znovu jsem se například naučila mít od dětí jen reálná očekávání", popisuje své dojmy dobrovolnice Helena, která v projektu půl roku doučovala 8 letého Karlíka. "Efekt docházení do rodiny vidím v tom, že učení zajímá všechny přítomné děti. Ty nejmenší vzrušuje už ve věku do 3 let, kdy je pro vývoj zásadní, přijde jim přitažlivé a staršímu bratrovi to závidí. Někdy mám dojem, že je to možná největší přínos Tosary – příklad a šance," dodává Helena. Organizace v současné době stále nabírá nové dobrovolníky. Hlásit se mohou zájemci, kteří splňují věk nad 18 let a bezúhonnost, výhodou je i bydliště na Slánsku.

Vzdělávací klub Kereka však nenabízí jen doučování. Děti, které nemají možnost docházet do běžné mateřské školy, tu mohou dnes už třikrát týdně navštěvovat předškolní kroužek, který ve Slaném organizace realizuje čtvrtým rokem.

Organizace Tosara poskytuje od roku 2005 volnočasové a vzdělávací aktivity pro děti a mládež ze sociálně vyloučeného prostředí, v současné době především v lokalitách Slaný a Ralsko. Projekt Vzdělávací klub Kereka byl podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz. Více informací o projektu i organizaci najdete na stránkách www.tosara.cz.

nahoru ↑ tisk
© MěÚ Slaný 2007, RSS, Prohlášení o přístupnosti, Kontakty, Napište nám, Webmaster: Tomáš Salaba
Městský úřad Slaný, Velvarská 136, 274 01 Slaný, ústředna: 312 511 111, fax: 312 522 771
Stránky vytvořil: Jaroslav Cvrček - Acheta.com, hosting: ČESKÝ WEBHOSTING s.r.o.