Rozbalit celou nabídku

Měsíčník Slánská radnice - prosinec 2016

Měsíčník Slánská radnice si můžete stáhnout ve formátu PDF
(čitelný v aplikaci Adobe Acrobat Reader) ZDE.
Doporučuji na odkaz kliknout pravým tlačítkem myši
a vybrat "Uložit cíl jako..."


Co se do tištěné Radnice nevešlo...


Soubory ke stažení:

TAM TAMY prosinec - Ostrov Slaný středisko volnéo času


DD tančily v Grandu

Úterý 8. listopadu patřilo ve Slaném tanci. V příjemném prostředí kulturního centra Grand se již popáté sešli kluci a děvčata z devíti dětských domovů středočeského kraje, aby předvedli své dovednosti v tanečních disciplinách. Pořádající DD Ledce a Jana Ruszo( bývalá studentka slánského gymnázia), přivítaly na tanečním klání účinkující z DD Nové Strašecí, DD Vrchlabí, DD Nová Ves u Chotěboře, DD Ústí nad Labem, DD Maštov , DD Žatec, DD Litoměřice a DD Dlažkovice. Současně s tancem se hodnotilo 65 kreseb na téma „Milujem a malujem“ s letní tématikou. Všichni zúčastnění se snažili reprezentovat své dětské domovy, a to se jim stoprocentně podařilo. Děti s nesmírným nasazením a chutí se předvedly v několika sestavách – tanec se šátkem, scénický tanec, sólo, duo, hip hop. A odezvy na soutěž ,,Domovy tančí“ – příští rok se určitě zase zúčastníme.

I pořadatelé se nechali slyšet - poděkování patří nejen všem zúčastněným, ale zaměstnancům Kulturního zařízení města Slaného a zejména panu starostovi Martinu Hrabánkovi i panu místostarostovi panu Zálomovi za účast na této akci.

Hana Tichá


Noneedia. The world we created, the world we are

Minulý rok touhle dobou jsme s naším arménským partnerem Armenia Open Society pořádali výměnu mládeže v Bechyni, která byla zaměřená zejména na životní prostředí a způsoby, jakými mohou mladí lidé změnit svět kolem sebe. Když projekt skončil a my jsme se tehdy loučili, nadšeně jsme mluvili o možnosti dalšího projektu, a to přímo v Arménii. A opravdu, stalo se! Vzali jsme věci do svých rukou, a i když to bylo dost náročné, zvládli jsme to. A tak se toto září uskutečnila výměna mládeže v Arménii, která nesla název "Noneedia. The world we created, the world we are".

Od 12. září se na dva týdny stal naším domovem sympatický Dilijan, kde jsme byli po celou dobu ubytovaní v krásném hotelu mezi horami.

Účastníci byli z větší části ti samí, kteří s námi byli v Bechyni, našli se ale i nováčci. Program tak odstartoval klasickými "name games a trust games" pro uvolnění atmosféry a propojení skupiny. Rána patřila energizerům, které slouží nejen k pobavení, ale zejména k probuzení účastníků, což je upřímně potřeba každé ráno J.

Tentokrát byly tématem zejména kulturní rozdíly, stereotypy, média a jejich vliv na společnost atd., každému okruhu jsme přitom věnovali jeden celý den. Například při jedné aktivitě o stereotypech dostali účastníci náhodně vybrané nálepky, které nosili na čele po celou dobu a měli při tom za úkol vymyslet svojí vlastní výměnu mládeže. Navzájem se pak k sobě chovali podle daných nálepek a na konci měli uhodnout, co měli na čele. Cílem bylo vyzkoušet si, jaké to je, být nějakým způsobem zaškatulkován. Účastníci se tak potýkali s nálepkami jako například "tlustý", "lhář", "gay" nebo "tichý".

V den, kdy byla na programu média, vyrazili všichni do města natáčet vlastní reportáž. Byli rozděleni do menších skupinek, v každé byl při tom minimálně jeden arménský účastník, a každá ze skupin měla jiné zpravodajské téma. Na reportážích účastníků pak bylo vidět, jak moc dokáží média manipulovat informace, mimo to vznikla opravdu originální a vtipná videa.

Po mnoha aktivitách následovalo sdílení, kdy se v kruhu mohli svěřit všichni, kteří o to měli zájem. K našemu překvapení to byla většina, která se otevřela s velice osobními a citlivými zkušenostmi z jejich životů. Právě k těmto svěřovacím kolečkům se váže jeden z nejautentičtějších zážitků v Arménii. Několikrát se stalo, že nám tuhle dojemnou a vážnou chvíli ve společenské místnosti hotelu narušila koza, která tam vpadla a nekontrolovaně pobíhala a narážela do skleněných dveří. Na druhou stranu z toho bylo celkem vítané uvolnění atmosféry.

Za jeden z největších úspěchů projektu považujeme návštěvu samotného ambasadora z České ambasády v Jerevanu. Za to, že za námi přijel až do Dilijanu a strávil s námi náš "National evening", vděčíme hlavně arménskému leadrovi Levonovi, který navíc zařídil i naší návštěvu ambasády jako takové.

Zejména ve večerních hodinách pracovali účastníci na finálním výstupu, který jsme měli naplánovaný na jeden z posledních dnů v Dilijanu. Uspořádali jsme akci pro školy a veřejnost v místním amfiteátru a výsledkem jsme byli nadšeni. Přišlo více jak 250 lidí a atmosféra, při níž spolu čeští a arménští teenageři zpívali české, arménské, ale i anglické písničky, byla nezapomenutelná. Pro návštěvníky jsme připravili spoustu her, nacvičili jsme arménské i české tance a písně, v průběhu akce se zároveň odehrávalo živé divadlo v podání několika klaunů a nechyběl ani jazykový koutek. Videa z projektů a aktivit z výměny v Arménii najdete na našem youtube kanálu youtube.com/icmslany

Poslední dny našeho pobytu patřily hlavnímu městu Arménie, Jerevanu. Jeho zákoutí jsme opět objevovali v rámci aktivit, při kterých jsme měli komunikovat s místními, nebo třeba využít místní veřejnou dopravu. Vyzkoušeli jsme si pro Arménii typické a zcela běžné stopování, při němž vás osazenstvo auta nejen odveze, kam chcete, i když je to mimo jejich trasu, navíc vás ještě obdarují sladkostmi a jinými dárečky. Tahle všudypřítomná pohostinnost, ochota a přátelskost nejednou vyrazila českým účastníkům dech.

Loučení po dvou společných týdnech plných zážitků bylo samozřejmě na nic. Odvezli jsme si ale zkušenosti, které už nám nikdo nevezme. Podařilo se nám propojit českou a arménskou kulturu, společně se podívat na nejrůznější problémy a navzájem si ukázat jiné úhly pohledu. Zase krůček vpřed v boji proti stereotypům a nenávisti. Rozhodně nekončíme! Brzy pro vás naplánujeme další mezinárodní výměnu mládeže, proto nás sledujte na facebook.com/icmslany a www.icmslany.cz

Informace o výměně včetně fotogalerií

Kateřina Jandová


Plochodrážní akademie ve Slaném dojela do cíle

Závěrečné patnácté dějství projektu Štancl Speedway Academy (ŠSA) které se uskutečnilo v neděli 30.října na slánském plochodrážním stadionu a udělalo tak tečku za tréninkovými kempy Jiřího Štancla.

Historicky nejúspěšnější tuzemský plochodrážní jezdec Jiří Štancl ve spolupráci z Autoklubem Slaný v letošní sezoně rozjel projekt na výchovu a nábor nových plochodrážních talentů který se na plné obrátky roztočil 10. dubna a byl ukončen již zmíněným termínem 30.října.

Dušičkové počasí nedávalo příliš nadějí, že si mladí jezdci na malém oválu zatrénují ale určité úpravy dali možnost, že si deset účastníků kteří vážili do Slaného cestu přeci jen mohli převléknou do kombinéz,natočit své stroje a postupně se seznámit se stavem dráhy.

Trenérské duo Jiří Štancl z Miroslavem Rosůlkem jak je zvykem a pravidlem rozdělili mladé závodníky podle výkonnosti aby jejich tréninkové jízdy dávali smysl a bedlivě sledovali průběh jejch počínání na dráze která postupně s přibývajícím časem se dostávala do stále lepší kondice.

Poslední letošní díl ŠSA nevynechal Michal Baštecký z pražské Markéty který společně z Vojtěchem Zamazalem z domácího AK mají na svých kontech dvanáct účastí a patří mezi nejpilnější návštěvníky těchto tréninkových kempů, jen o jednu účast méně zaznamenali Adam Nejezchleba z SC Chabařovice z dalším slánským jezdcem Bruno Belanem kteří v neděli rovněž ve Slaném nechyběli. Poslední letošní možnost využili i talentovaní závodníci Pavel Kuchař AK Markéta Praha z Milanem Dobiášem z SC Chabařovice. Po kratší pauze se zde prezentoval František Klier AK Slaný. Desítku účastníků doplnili plzeňský Josef Černý, z Liberce dorazil Tadeáš Růžička a nejmladším účastníkem byl pětiletý Tony Katra z Prahy.

Po skončení tréninkového procesu čekalo na mladé závodníky závěrečné hodnocení kde přítomní kromě diplomů a medailí dostali i upomínkové předměty a posléze ke slovu přišlo malé pohoštění. Po určité době se mladí jezdci ze svými rodiči rozjeli do svých domovů s přáním aby na prahu příští plochodrážní sezony se opět mohli při tomto projektu ve Slaném scházet a zúčastňovat se tréninkových kempů.

Letošní Štancl Speedway Academy odstartovalo zbrusu nový plochodrážní projekt který v tuzemských podmínkách zaznamenal premiérový krok a naznačil jakým směrem by se měla ubírat výchova mladých adeptů sportu levých zatáček. V průběhu sezony se zde prezentovalo 33 zájemců, s toho jich šest bylo ze zahraničí. Je pravda, že někteří z nich přišli jednou nebo dvakrát a po zjištění, že tento sport vyžaduje určité specifikum více se zde neobjevili ale na druhou stranu zde byla celá řada závodníků kteří měli vysoké procento docházky.

Jiří Štancl jako hlavní instruktor měl z pozice asistenta k ruce Miroslava Rosůlka bývalého úspěšného čs. reprezentanta, o technické zabezpečení se starali Václav Buřič a Zdeněk Brabec, zdravotní dozor na všech kempech zabezpečila Kateřina Zamazalová která naštěstí nemusela řešit sebemenší zdravotní problém žádného účastníka. Antonín Vilde z pozice vedoucího projektu tak mohl být prakticky po všech stránkách spokojen byť se samozřejmě určité menší problémy vyskytli.

Poděkování za zdárný průběh patří firmě Shupa které se na tomto projektu významně podílela a pánové Jiří Benda a Jaroslav Sůs byli pravidelnými návštěvníky jednotlivých kempů, dále se o podporu zasloužila společnost TOI-TOI, Castrol, REPRO, Autoplachty Duda a nemalou měrou město Slaný.

Se srdečním pozdravem Antonín Vilde - AK Slaný

Fotogalerie:

Štancl Speedway Academy Štancl Speedway Academy Štancl Speedway Academy Štancl Speedway Academy Štancl Speedway Academy

Štancl Speedway Academy Štancl Speedway Academy Štancl Speedway Academy Štancl Speedway Academy Štancl Speedway Academy

Štancl Speedway Academy Štancl Speedway Academy Štancl Speedway Academy Štancl Speedway Academy Štancl Speedway Academy

Štancl Speedway Academy Štancl Speedway Academy Štancl Speedway Academy Štancl Speedway Academy Štancl Speedway Academy


Výstava "Barvy kolem nás"

Autorky Renata Frančíková a Eva Štanclová mají rády barvy. Název výstavy v knihovně ve Slaném to potvrzuje. Vernisáž byla ve čtvrtek 3.listopadu 2016 od 16 hodin a všichni návštěvníci si užili pohodovou atmosféru s hudbou a poezií. A pozorně si prohlédli vystavené obrázky a fotografie a přečetli u nich autorské básně.

Výstavu uváděla Eva Štanclová a při přednesu svých básní zalovila v šuplíčku z dob svých studií na slánském gymnasiu. V básních "Nálada" a Čekání na Malého prince“ se dotkla mezilidských vztahů. A protože mezi diváky byla i dítka školou povinná, zarecitovala veršovanou pohádku o perníkové chaloupce, kterou sice napsala pro své školkové děti, ale nikdo z dětí a dospělých se při poslechu na výstavě nemračil.

Velké moje poděkování patří muzikantům Karolu Hevessymu a Honzovi Bartoníčkovi za krásnou hudbu, která ladila s vystavenými díly. Ráda bych také poděkovala Anetě Křivkové a Vítkovi Kettnerovi za grafické zpracování plakátů s mými fotografiemi a zadaným textem. Všechny plakáty jsem nakonec vystavila na začátek celé expozice.

A k fotografii duhy nad slánským náměstím jsem napsala tuto báseň.

"Duha"
Když duha rozprostřela nad náměstím bránu
a vzduchem se nesla vůně marcipánu,
dešťové kapky se rděly jak děvčata,
co čekají na mužskou náruč. A touží být objata.

A co bych ráda řekla nakonec? Jsem ráda, že paní Zoja Kučerová nám umožnila vystavovat ve vstupní chodbě do knihovny a moje poděkování za krásné fotografie z vernisáže patří fotografovi Pavlu Vychodilovi i všem dalším fotografům, kteří se přišli na naši výstavu "Barvy kolem nás".

Přejeme s Renatou všem návštěvníkům, kteří se přijdou potěšit do knihovny v aktuálním podzimním sychravém počasí, barevné a poetické zážitky.

Eva Štanclová

Fotogalerie:

Vernisáž výstavy Barvy kolem nás Vernisáž výstavy Barvy kolem nás Vernisáž výstavy Barvy kolem nás Vernisáž výstavy Barvy kolem nás Vernisáž výstavy Barvy kolem nás

Vernisáž výstavy Barvy kolem nás Vernisáž výstavy Barvy kolem nás Vernisáž výstavy Barvy kolem nás Vernisáž výstavy Barvy kolem nás


Ahoj z Linetky v Želevčicích!

Kvapem se blíží konec kalendářního roku a ve školce přibývají nové akce - příprava na besídky, výroba dárečků a přáníček, k tomu samozřejmě i výuka, kroužky a rozšířené vyučování.

V první půli listopadu proběhl v obou třídách Den tatínků (někdo se asi bude divit, že teď na podzim, když Den otců je v červnu, ale koncem školního roku máme tak napilno, že se nám tam nevejde tato oslava). Děti měly připraveny nové písničky, dramatizaci pohádky Začarovaný les, ale hlavně to bylo o hraní tatínků se svými dětmi. Navštívili jsme dvě divadelní představení ve Slaném, přijel k nám fotograf, aby děti měly hezkou vzpomínku na tento rok.

V rámci programu Malí vynálezci z Linetky jsme navštívili svařovnu a lasery ve výrobě Linetu a teď nás čeká, jako již tradičně, za účasti rodičů zdobení vánočních perníčků. A to nám tady už tak trochu zavoní Vánoce. Jejich předzvěstí je Mikuláš, kdy děti dostanou první nadílku. V prosinci se rozezní Vánoční koncert v prostorách Linetu, kde děti potěší dospěláky koledami a dramatizací Vánoční pohádky. Pro rodiče je připravena vánoční besídka, děti se budou radovat z nových dárků a hned je s tatínky a maminkami vyzkoušejí.

Hezké prožití svátků vánočních
a šťastný Nový rok
přejí děti a učitelé z Linetky.


Den zdraví v MŠ U Pánka

V sychravém měsíci listopadu jsme si povídali s dětmi o našem zdraví, poznávali jsme části lidského těla, důležité orgány a jejich funkce, prohlíželi jsme si encyklopedie o lidském těle, hráli si se souborem Kostra a seznamovali se se smysly člověka. Třídili jsme potraviny na zdravé a nezdravé, poznávali ovoce a zeleninu podle chuti a vyprávěli si o významu vitaminů, sportu a pohybu. Naučili jsme se písničku Vitamínek, zahráli si Hlava, ramena, kolena, palce a pohybové hry Na bacily a Babu Rýmu. Paní učitelky zahrály dětem maňáskovou pohádku Pepíček se bojí paní doktorky a pro děti připravily Den zdraví. Ve čtvrtek 10. listopadu přišly děti i paní učitelky do školky převlečeny za doktory a sestřičky. Děti si postavily z kostek nemocnici, čekárnu, ordinaci i lůžkové oddělení a léčily nemocné panenky i sebe navzájem. Současně si vytvořily také ordinaci pro zvířátka, kde ošetřovaly a operovaly své plyšáky. Na závěr si malí lékaři a sestřičky společně zazpívali a zatancovali podle písníčky Doktora se nebojíme.

Kolektiv MŠ U Pánka

Fotogalerie:

Den zdraví v MŠ U Pánka


V letošním roce už třetí rok v rámci programu prevence kriminality 2016 fungují ve městě asistenti prevence kriminality

Naše město se i letos úspěšně zapojilo do "Programu prevence kriminality na r. 2016" a to žádostí o podporu dvou projektů cestou resortu ministerstva vnitra:
- 3 míst "Asistentů prevence kriminality" (APK) – neinvestiční projekt,
- 1. etapa rozšíření řídícího centra kamerového systému – investiční projekt.

Republikový výbor PK k realizaci vybral jenom jeden projekt, a to neinvestiční s tím, že snížil počet APK na dva. Dnes Vám chceme tento realizovaný projekt, který v současnosti již probíhá a chýlí se ke zdárnému konci podrobně představit. Především v něm přímo navazujeme na projekty z předchozích let, kdy dva APK ve městě fungovali od srpna do listopadu 2014 a od května do listopadu 2015.

Projekt APK je vždy zaměřen na řešení problematiky v sociálně vyloučených lokalitách, proto jsme při vlastní přípravě a zpracování dokumentace úzce spolupracovali s Agenturou pro sociální začleňování při Úřadu vlády (dále jen ASZ), která spolupracuje s naším městem. Důvodem byla i skutečnost, že právě přes ASZ by měl uvedený projekt dlouhodobě bez přerušení pokračovat od 1.1.2017 do 31.12.2019.

Letošní žádosti o dotace na resortu ministerstva vnitra projektů prevence kriminality byly řešeny výrazně později oproti jiným létům, kdy už samotná výzva do programu byla zaslána na obce s měsíčním zpožděním a tudíž i vlastní žádost byl podána až v průběhu února 2016. Prvotní informaci o úspěšnosti projektu APK jsme se dověděli až koncem května 2016.

Následovala příprava na realizaci projektu: vyhlášení výběrového řízení, výběrové řízení a školení vybraných pracovníků. Vlastní výběr (ve 2 kolech) provedla pětičlenná komise podle stanovených kritérii. 1.8.2016 proběhlo prvotní školení vybraných adeptů, ale už od 1.7. jsme mohli potkávat v ulicích města p. Jana Pokutu, který ve městě pracoval v této pozici už v roce 2015. Po uvedeném školení funguje už dvoučlenná hlídka, kdy jmenovaného doplnila pí Eva Sládeková.

Činnost vybraných APK řídí MP Slaný (kde funguje proškolený mentor projektu). V tomto článku chceme představit APK, objasnit cíle a náplň jejich práce. Věříme, že po skončení projektu budeme moc splnění hodnot pozitivně. Uvedení pracovníci nemají statut strážníka a jejich činnost je zaměřena na prevenci.

Činnost uvedených APK je zaměřena na celé město, zejména na sociálně vyloučené lokality – jedná se především o práci v terénu:
• Provádění stanové činnosti, kde budou vykonávat pochůzky (v případě potřeby společně s hlídkami městské policie). Zpravidla budou pracovat samostatně (v průběhu realizace projektu je bude ještě proškolovat dodavatelská firma – zpravidla jednou měsíčně). O své činnosti budou pravidelně informovat městskou policii, zejména při zjištění jakéhokoliv protiprávního jednání.
• Dále výkon dohledu u základních škol, ISŠ, v dopravě (přechody pro chodce), u dětských hřišť (prevence šikany, rvaček, kouření, drogy).
• V době školní docházky dohled na prevenci proti záškoláctví, zejména ve spolupráci s OSPOD (školským odborem) a školami.
• Těsná spolupráce s MP i Policii ČR při zjištění a následném postihování jakéhokoliv protiprávního jednání (např. konzumace alkoholu mladistvými, černé skládky, graffiti).
• Prevenci a nikoliv represi, tzn. na předcházení problémů, případně na jejich zamezení již v počátku zjištění.
• Pomoc obyvatelům sociálně vyloučených lokalit při jednání s úřady.
• Pomoc při doručování úředních dokumentů (ve spolupráci s odbory městského úřadu) obyvatelům sociálně vyloučených lokalit.

Závěrem bychom chtěli věřit, že také tento projekt přispěje ke snížení kriminality ve městě a hlavně, že přispěje ke snížení napětí v sociálně vyloučených lokalitách. Konečné hodnocení celého projektu provedeme v prosinci letošního rok. Závěry z tohoto projektu určitě využijeme i při realizaci navazujícího projektu APK v rámci uvedeného ASZ při Úřadu vlády.

Fotogalerie:

Foto ze školení vybraných pracovníků – 1.8.2016 APK při jedné z pravidelných preventivních obchůzek

nahoru ↑ tisk
© MěÚ Slaný 2007, RSS, Prohlášení o přístupnosti, Kontakty, Napište nám, Webmaster: Tomáš Salaba
Městský úřad Slaný, Velvarská 136, 274 01 Slaný, ústředna: 312 511 111, fax: 312 522 771
Stránky vytvořil: Jaroslav Cvrček - Acheta.com, hosting: ČESKÝ WEBHOSTING s.r.o.