Rozbalit celou nabídku

Partnerská města

Soubory ke stažení:

Projekt "Migrace a integrace v Evropě – úloha, výzva a šance na národní a mezinárodní rovině"


Pegnitz

Znak města PegnitzBavorské město Pegnitz se nachází v regionu Francké Švýcarsko. V roce 1357 bylo město prodáno Karlu IV., který ho přidružil k českému království. Tento stav trval až do roku 1402, kdy jej nechal Václav IV. zastavit. Současný počet obyvatel činí přibližně 13,5 tis.

Městem protéká stejnojmenná řeka Pegnitz. Její pramen nalezneme u mlýna Zaussenmühle. K dalším pamětihodnostem patří i středověká radnice z roku 1347, farní kostel svatého Bartoloměje z roku 1900, zřícenina hradu Hollenberg, rozhledna na vrchu Schloßberg či socha pasáčka vepřů z roku 1982 na hlavní třídě, na místě bývalého prasečího trhu. Staré a Nové město spojuje cesta, která byla pojmenována "Slánská cesta".

Na začátku roku 1989 navázalo slánské gymnázium spolupráci s bavorským Gymnáziem v Pegnitz. A nebyla to náhoda, neboť právě do tohoto města odešla koncem 19. století skupina slánských občanů za prací. I bývalý starosta pan Manfred Thümmler má své kořeny ve Slaném. Základ spolupráce tvoří jazykové a sportovní výměny. Každý rok odjíždí skupina slánských studentů do Franckého Švýcarska, aby se v průběhu týdne seznámila s dějinami, kulturou, přírodou a školským systémem v Bavorska. Studenti bydlí v rodinách, kde mohou nejlépe poznat zvyky našich sousedů.

Partnerské vazby mezi školami se promítly i do zájmu povýšit je na vztahy mezi oběma městy. Partnerství bylo uzavřeno 7. května 2005 v Pegnitz a následně v roce 2006 ve Slaném. Má zahrnovat nejenom vztahy mezi vedením obou měst, ale zejména mezi občany a různými sportovními či společenskými organizacemi.

Pohled na historické jádro města Pegnitz Budova Gymnázia v Pegnitzu

Skalica

Znak města SkalicaSlovenské město Skalica leží jen 2,5 km od českých hranic. V 17. století sem přišlo mnoho pobělohorských exulantů z českých zemí. Dříve patřila Skalica k nejvýznamnějším a největším městům na Slovensku. V současné době má téměř 15 tis. obyvatel. K nejvýznamnějším pamětihodnostem města patří rotunda sv. Jiří, farní kostel sv. Michaela, Záhorské muzeum či dochované hradby.

Společné akce a setkávání

Návštěva Pegnitz 2016

Ve čtvrtek 5. května 2014 se malá skupinka slaňáků vydala na čtyřdenní návštěvu partnerského města Pegnitz při příležitosti oslav svátku "Himmelfahrt", který se koná každé dva roky. Po příjezdu do Pegnitz následovalo setkání s osmdesátičlennou skupinou ze spřáteleného města Guyancourt (Francie) a hostitelskými rodinami.

Pátek byl ve znamení poznávání okolí a tak zatímco část hostů z Francie mířila do Norimberku, Češi a ostatní Francouzi navštívili malebný Regensburg, jehož historické jádro bylo zapsáno i na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Letošní partnerské setkání mělo podtitul Migrace a integrace v Evropě, výzva a naděje na mezinárodní a národní úrovni. A právě tomuto tématu bylo věnováno sobotní dopoledne. Za přítomnosti evropské poslankyně Kerstin Westphal, zemského rady Herrmann Hübnera, starosty Pegnitz Uwe Raaba, zástupců skupin uprchlíků a dalších se uskutečnila panelová diskuze, která měla zodpovědět v současné době velmi aktuální otázky týkající se uprchlické krize. Po skončení diskuze čekalo přítomné občerstvení sestávající se z pokrmů syrské, afghánské či irácké kuchyně.

Úderem 19. hodiny hosté místní i ti ze zahraničí se svými hostitelskými rodinami zcela zaplnili sportovní a kulturní halu a začal tradiční partnerský večer. Na pódiu se střídaly nejrůznější hudební produkce a taneční vystoupení. Slaňáky velmi důstojně reprezentovali děda a vnuk Ježkové hrou na akordeon. Partnerského večera se zúčastnil i slánský starosta Mgr. Martin Hrabánek i zástupci Společnosti patriotů Slaného.

V neděli odpoledne jsme si všichni unavení, ale přesto nadšení z vlídného a přátelského přijetí německou stranou, vrátili zpět do Slaného.

Návštěva Pegnitz 2016 Návštěva Pegnitz 2016 Návštěva Pegnitz 2016 Návštěva Pegnitz 2016 Návštěva Pegnitz 2016

Návštěva Pegnitz 2016 Návštěva Pegnitz 2016 Návštěva Pegnitz 2016 Návštěva Pegnitz 2016 Návštěva Pegnitz 2016

Návštěva Pegnitz 2014

Ve čtvrtek 29. května 2014 se skupinka slánských občanů vydala na čtyřdenní návštěvu partnerského města Pegnitz. Zájezdu se zúčastnili ti občané města, kteří v minulosti poskytli ubytování našim hostům z Německa či Skotska a i do budoucna hostitelství přislíbili. Po příjezdu do Pegnitz následovalo setkání se čtyřicetičlennou skupinou ze spřáteleného města Guyancourt (Francie) a hostitelskými rodinami.

Pátek byl ve znamení poznávání okolí, jedna skupina odjela do města Bayreuth, kde je čekala zejména továrna na výrobu klavírů a také park Eremitage. Druhá skupina měla namířeno do samého srdce Franckého Švýcarska – oblasti, kde se město Pegnitz nachází – na hrad Rabenstein a Sofiiny jeskyně. V podvečerních hodinách proběhl za aktivní účasti představitelů našeho města na vrchu Schlossberg v Pegnitz pietní akt při příležitosti 100. výročí začátku první světové války. Po emotivním projevu starosty Pegnitz Uwe Raaba byly za asistence slánského starosty Mgr. Martina Hrabánka a starosty z francouzského Guyancourt položeny květiny.

Téma letošního partnerského setkání znělo "Hudba spojuje národy", a právě hudbě bylo věnováno celé sobotní dopoledne. Na jednotlivých stanovištích ve městě byla slyšet hudba nejrůznějších žánrů. Slaňáky reprezentovali děda a vnuk Ježkové hrou na akordeon. Během pobytu vystoupili hned několikrát a to i v tamějším domově pro seniory, kde opakovaně sklízí velké ovace. Úderem 19. hodiny hosté místní i ti ze zahraničí se svými hostitelskými rodinami zcela zaplnili sportovní a kulturní halu a začal tradiční partnerský večer. Na pódiu se střídaly nejrůznější hudební produkce a taneční vystoupení. Zástupci jednotlivých národů měli v tento večer důležitý úkol a to zazpívat píseň "Óda na radost" ve svém rodném jazyce a tak byla slyšet nejenom německá a francouzská verze, ale také ta česká.

Slaný – Pegnitz: 5 let partnerství

Zástupci vedení města a hostitelských rodin byli pozváni starostou města Pegnitzu a tamním Partnerským spolkem pozváni k účasti na slavnostním setkání k 20. výročí partnerství s francouzským městem Guyancourt a 5. výročí partnerství se Slaným, které se konalo ve dnech 13. až 16. května 2010.

Všichni byli srdečně přivítáni panem Manfredem Thümmlerem, starostou Pegnitzu a ubytováni v místních rodinách, s nimiž se mnozí již znali ze Slaného.

Při této příležitosti byl v parku Wiesweiher, kde bylo nedávno otevřeno krásné dětské hřiště, postaven rozcestník, na němž jsou připevněny směrové tabule, ukazující kde leží partnerská a spřátelená města Pegnitzu. Vzdálenosti jsou uvedeny "vzdušnou čarou." Na počest našeho města byla navíc pojmenována cesta, která spojuje starou a novou část Pegnitzu, po níž kdysi chodíval do úřadu bývalý starosta Christian Sammet a která se od soboty 15. května 2010 budjemnujee jmenovat Slanyweg – Slánská cesta.

nahoru ↑ tisk
© MěÚ Slaný 2007, RSS, Prohlášení o přístupnosti, Kontakty, Napište nám, Webmaster: Tomáš Salaba
Městský úřad Slaný, Velvarská 136, 274 01 Slaný, ústředna: 312 511 111, fax: 312 522 771
Stránky vytvořil: Jaroslav Cvrček - Acheta.com, hosting: ČESKÝ WEBHOSTING s.r.o.