Rozbalit celou nabídku

Zřícenina gotického hradu OKOŘ


Něco málo z historie ... Dnešní hrad byl postaven ve 14. století konšelem Františkem Rokycanským. Byl pozdně goticky přestavěn pány z Donína ve 2. polovině 15. století a následně renesančně pány Bořity z Martinic na počátku 16. století. Opraven byl po třicetileté válce a v 18. století se stal jezuitskou kolejí u sv. Klimenta na Starém Městě pražském. Po zrušení řádu roku 1773 hrad postupně chátral, věž se zřítila na přelomu 18. a 19. století. Od roku 1920 patřil Klubu českých turistů.

Okoř Okoř

Co můžete vidět dnes ...
Dominantou hradu je ve východní části torzo vysoké hranolové věže se zbytky raně gotické kaple v přízemí. K ní se přimykají na západě ruiny paláce. Na severní, západní a jižní straně je dodnes dobře patrné pozdně gotické opevnění s polokruhovou baštou s klíčovými střílnami.

Doporučená trasa výletu
1. Cesta vlakem:
a) bez přestupu (18 km, 30 minut)
Osobním vlakem ze stanice Slaný ( popř. Slaný - předměstí ) směrem na Středokluky. Zastávky Podlešín, Želenice u Slaného, Koleč, Zákolany zast., výstupní stanice Kováry.
b) s přestupem
Osobním vlakem ze stanice Slaný (popř. Slaný - předměstí) směrem na Kralupy nad Vltavou. Přestupní stanice Podlešín.
Dále osobním vlakem směr Středokluky, zastávky Podlešín, Želenice u Slaného, Koleč, Zákolany zast., výstupní stanice Kováry.
Ze zastávky Kováry pokračujte pěšky po červené turistické značce asi 5,5 km údolím Zákolanského potoka až ke zřícenině hradu Okoř. Je to velice pěkná procházka krásnou krajinou.

2. Cesta autem:
Ze Slaného směrem na Prahu, před dálnicí na Prahu odbočit vlevo na Knovíz, dále na Želenice, Třebusice, Koleč, Zákolany, poté následují Kováry a Libochovičky. Asi po 2 km odbočte vlevo podle směrové tabule na Okoř. V podhradí je velké (placené ) parkoviště. Pod hradem je možnost občerstvení i posezení v pěkné zahradní restauraci.

Foto Foto Foto Foto Foto

nahoru ↑ tisk
© MěÚ Slaný 2007, RSS, Prohlášení o přístupnosti, Kontakty, Napište nám, Webmaster: Tomáš Salaba
Městský úřad Slaný, Velvarská 136, 274 01 Slaný, ústředna: 312 511 111, fax: 312 522 771
Stránky vytvořil: Jaroslav Cvrček - Acheta.com, hosting: ČESKÝ WEBHOSTING s.r.o.