Rozbalit celou nabídku

Skanzen Mayrau ve Vinařicích


Náš region se může právem pochlubit jednou chráněnou technickou památkou, která nemá široko daleko obdoby. Jedná se o skanzen věnovaný těžbě uhlí na Kladensku a Slánsku v obci Vinařice.

Orientační mapa okolí

Vinařice se nachází 9 km od Slaného směrem na Švermov a Kladno. Autem pojedete ze Slaného do Těhule, přes Hrdlív do Třebichovic a pak již následují Vinařice.

Provozní doba skanzenu:

Pondělí - pátek
- pro předem objednané hromadné výpravy v čase od 09,00 do 14,00 hodin
Sobota, neděle, svátky
- bez objednání pro veřejnost od 10,00 do 13,00 hodin


Vstupné:
Dospělí 20,- Kč, děti do 15 let 10,- Kč
cizinci 50,- Kč

Z historie skanzenu
V paměti mnohých je jeden z nejznámějších dolů na Kladensku - "Mayrovka". Nápad vytvořit právě tady důlní skanzen se zrodil již v 70. letech, kdy byl důl Mayrau ještě v plném provozu. Cíl byl jasný - aby zde vznikla ojedinělá ucelená expozice o hornictví na Kladensku, Slánsku a Rakovnicku. Nápad to byl určitě unikátní, ale až teprve o dvacet let později se vše začalo uskutečňovat.

V roce 1994, při příležitosti 120. výročí založení dolu Mayrau, byla vytvořena jakási základní expozice v kulturní místnosti a u dvou těžebních strojů. Postupně se však výstavní exponáty rozmnožovaly, přibývalo dalších zajímavostí.

V roce 1999 slaví skanzen 5 let své existence a má návštěvníkům opravdu co nabídnout - prohlídka začíná dvacetiminutovým poutavým promítnutím dokumentu o historii dolu, k vidění jsou modely důlních děl, svítidel, mineralogické nálezy. Potom se kolem těžních strojů přechází do výcvikového střediska báňské záchranné služby - zde je nachystána simulace práce na "krocení" a zdolávání ohňů, nechybí malá přehlídka měřící a záchranářské techniky. Kolem hydraulických výztuží a různých dalších strojů se jde do bývalého krytu civilní obrany ve vrcholu Homole - tady čeká opravdová lahůdka v podobě simulovaného důlního provozu s ukázkou ražby.

Ještě letos by měly být zpřístupněny i těžní budovy, ve kterých byly teprve v loňském roce ukončeny likvidační práce. Průvodci ve skanzenu nabízí vskutku ojedinělé možnosti. Prohlídka řady technických památek, včetně ukázky dobývání uhlí pod zemí nebo pochůzky po hornických stezkách za návštěvu určitě stojí.

nahoru ↑ tisk
© MěÚ Slaný 2007, RSS, Prohlášení o přístupnosti, Kontakty, Napište nám, Webmaster: Tomáš Salaba
Městský úřad Slaný, Velvarská 136, 274 01 Slaný, ústředna: 312 511 111, fax: 312 522 771
Stránky vytvořil: Jaroslav Cvrček - Acheta.com, hosting: ČESKÝ WEBHOSTING s.r.o.