Rozbalit celou nabídku

Naučná přírodovědná stezka Slánská hora


Naučná přírodovědná stezka Slánská hora začíná na jižní straně hory v ulici Pod horou. Má sedm zastávek, kde jsou umístěny informační tabulky seznamující s pozoruhodností místa. Bohužel řada z nich je již značně poničena vandaly. Trasa je vedena mírným svahem po značené cestičce ve smíšeném lesním porostu. Procházka tudy je velice příjemná, uklidňující a nechce se ani věřit, že tato oáza klidu leží přímo v centru živého průmyslového města.

Fotogalerie Slánské horySmíšeným porostem, kde převládají listnaté stromy, stoupáme na samý vrchol hory. Podél cesty nás z jara překvapí rozmanitost kvetoucích rostlin a keřů. Také se tu můžeme zaposlouchat do melodického zpěvu drobného ptactva. Hojně tu zpívají pěnice, budníčci, drozdi i červenky. Máme-li trochu štěstí, uslyšíme z dáli i tlukot slavíka. Na svazích mezi kamením uvidíme modré květy jaterníku trojlaločného, žlutě kvetoucí orsej jarní, fialku vonnou i vlaštovičník větší.

Po dosažení vrcholu spatříme tři kříže. O jejich historii si přečteme na informační tabulce zastávky. Od křížů je pěkný rozhled na průmyslovou část města. Pokračujeme pak procházkou po temeni hory, kde si všímáme zajímavé stepní květeny, jejíž charakter patří Českému středohoří. Spatříme tu koberce mateřídoušky, trsy lomikamenu zrnatého, několik druhů mochny, rozrazil lékařský a krásný, červeně kvetoucí hvozdík kartouzek.

Po pravé straně vidíme velkou jizvu po bývalé těžbě čediče. Zde si uvědomíme, jak málo chybělo k tomu, aby byla Slánská hora zcela srovnána se zemí. Na její záchranu bylo před časem vynaloženo mnoho ochranářského úsilí. Přesto však bylo těžbou čediče zcela zničeno významné archeologické naleziště, které se nacházelo ve vrstvách nad těženou horninou.

Na temeni Slánské hory se cesta lomí a vede severní stranou zpět. Zde musíme dát pozor hlavně na děti, aby se nepřibližovaly ke strmým stěnám skal. Prohlédneme si nádherné čedičové sloupy, které se vytvořily při tuhnutí horniny. V puklinách, obnažených částech skal se uchovala vzácná květena i zvířena. Skály z jara zdobí chráněná, žlutě kvetoucí tařice skalní. Najdeme tu i vzácnou silenku bezlodyžnou a řadu druhů rozchodníků. Ve štěrbinách skal hnízdí různé druhy zpěvných ptáků, poštolky, některé druhy sov a vzácní netopýři.

Než se vydáme po svahu hory dolů, zastavíme se Na vyhlídce, abychom se pokochali nádherným pohledem na historické jádro města. Zbývající část pak vede klikatou cestou mezi skalními výběžky a končí pod horou v Chadalíkově ulici.

Věříme, že se vám procházka po stezce líbila a že nám pomůžete chránit naši krásnou přírodu.

Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto

nahoru ↑ tisk
© MěÚ Slaný 2007, RSS, Prohlášení o přístupnosti, Kontakty, Napište nám, Webmaster: Tomáš Salaba
Městský úřad Slaný, Velvarská 136, 274 01 Slaný, ústředna: 312 511 111, fax: 312 522 771
Stránky vytvořil: Jaroslav Cvrček - Acheta.com, hosting: ČESKÝ WEBHOSTING s.r.o.