Rozbalit celou nabídku

Průmyslový rozvoj města


Slanému k velkému rozvoji nechybí než větší tok vody. Mělký Červený potok živí tolik průmyslových závodů - jak teprve by tomu bylo, kdyby objímal město mocný proud vodní! Ale i tak je Slaný místem, které dlužno řaditi k sídlům značné výrobnosti.

Pohled na město Slaný

Hlavní význam má v tomto oboru strojírna, slévárna železa, kotlárna a továrna na drátěná lana závodu, založeného roku 1872. Stroje o 200 koňských silách vyrábějí za účasti asi 700 dělníků ročně tovarů v ceně bezmála půl druhého milionu zlatých. Továrna stále se vzmáhající osvětlena je většinou elektricky. Přádelna Slánská, jejíž obrovská budova o sedmi poschodích poutá oko cizincovo, patří k nejrozsáhlejším závodům toho druhu. Vznikla roku 1836. a otáčí se v ní více než 24 tisíce vřeten, jež opatruje na 300 dělníků a ovládají mocné stroje o 650 koňských silách.

Továrny na kovové, zvláště měděné zboží a na svršky obuvi vyvážejí též hledané výrobky své daleko za hranice. Bývalý cukrovar, jenž zanikl roku 1884., přeměněn v strojírnu. Akciová plynárna Slanská osvětluje již od roku 1870. město. Továrna chemická, zbudovaná roku 1894. nákladem 200.000 zl., získala si již čestného jména.

Z živností řemeslných a obchodních vyšinuly se zde mnohé nad význam pouze místní, škoda, že s duchem času nepostačilo kráčeti slanské soukennictví, které bývalo zde hlavním oborem činnosti průmyslové, dokud neovládly toto odvětví stroje. V Slaném promeškali pravou dobu této reformy a proto záhy výnosnou tuto výrobu udusila soutěž továren jiných měst.

Přírodní dary vynášejí v Slaném hojně výdělku zaměstnavatelům i dělnictvu. Velké cihelny, hledaný štěrk čedičový a opukové lomy ne jedné straně - uhelné doly na druhé jsou tu pramenem nikoliv nepatrného výtěžku. Jediný důl v městě samém vynáší z útrob zemských na čtvrť milionu metrických centů uhlí ročně.

nahoru ↑ tisk
© MěÚ Slaný 2007, RSS, Prohlášení o přístupnosti, Kontakty, Napište nám, Webmaster: Tomáš Salaba
Městský úřad Slaný, Velvarská 136, 274 01 Slaný, ústředna: 312 511 111, fax: 312 522 771
Stránky vytvořil: Jaroslav Cvrček - Acheta.com, hosting: ČESKÝ WEBHOSTING s.r.o.