Rozbalit celou nabídku

Radnice města Slaný


Z jiných veřejných budov dlužno uvésti radnici, jejíž cibulovitá věž dominuje nad shlukem střech na náměstí. Radnici daroval městu Karel IV. Původní ráz její setřen byl úplně nedbalou opravou na sklonku minulého století. Před nedlouhým časem dala jí částečná přestavba alespoň způsobnější tvar stavby barokní. Pohled na město Slaný - radnice Pozlacená hvězda nad bání je starým symbolickým znamením, neboť Táboři nazývali Žatec svým "sluncem", Louny "měsícem" a Slaný "hvězdou". Památka ta počítala se za klenot městský a zápis z roku 1617. svědčí o velké uctivosti, ve které byla chována; bylať toho roku i s makovicí nákladem 36 dukátů pozlacena. Svítí Slanému i v dnešních valně změněných časích.

V klenuté jizbě věže, jež bývala kdysi obávaným vězením, kryje se městský archiv, jenž přes těžké pohromy, vzniklé válkami, zlomyslností i nerozumem lidským, zůstává dosud mocným zdrojem, z něhož k poznání minulých dob dá se s úspěchem mnoho ještě vyčerpati. Zde nalézají se též dva cenné zbytky prchlé slávy a moci Slaného, dvě pečetidla totiž, která jsou znamenitým dokladem českého umění. Mosazné pečetidlo pochází ze XIV. a stříbrné, z krátkým řetízkem ze XVI. století.

V radní síni zavěšen obraz dříve vzpomenuté Pražské brány v Slaném, pozoruhodné dílo K.Würbse, bývalého inspektora obrazárny Společnosti vlast. přátel umění v Praze. Městu dostalo se obrazu toho odkazem osoby, jež, ač se Slaným nikdy ve styku nebyla, správně soudila, že bude zde nejlépe uschován.

nahoru ↑ tisk
© MěÚ Slaný 2007, RSS, Prohlášení o přístupnosti, Kontakty, Napište nám, Webmaster: Tomáš Salaba
Městský úřad Slaný, Velvarská 136, 274 01 Slaný, ústředna: 312 511 111, fax: 312 522 771
Stránky vytvořil: Jaroslav Cvrček - Acheta.com, hosting: ČESKÝ WEBHOSTING s.r.o.