Rozbalit celou nabídku

1. Kulturně historické putování Slánskem

Tento informační materiál si také můžete stáhnout ve formátu pdf:
1. Kulturně historické putování Slánskem (pdf) (1.1MB)
Doporučuji na odkaz kliknout pravým tlačítkem myši a vybrat "Uložit cíl jako..."


Slaný – Trpoměchy – Královice – Dřínov – Drchkov – Otruby – Lidice u Otrub – Slaný

Od Infocentra na Masarykově náměstí (budova bývalé piaristické koleje čp. 159) projdeme Husovou ulicí, pokračujeme okolo Městského centra Grand ulicí Třebízského ven z města. Po silnici č. 3/23916 se dostaneme k odbočce na Trpoměchy, kterou ale mineme a po cca 300 m dorazíme k mělkému úvozu po pravé straně silnice. V jeho protilehlé straně nalezneme zapomenutý pomníček. Jedná se o tzv. smírčí kámen s vrypem kříže, datací 1753 a nápisem: ZDE VZAL SVÉ KONCE GIRZI LOSKOT. O tomto kameni se zachoval příběh – Loskotův pomníček.

TRPOMĚCHY
První zmínky o vsi se datují do 13. století. Ve vsi byla v roce 1884 slánským stavitelem Fr. Štechem postavena kaplička. Cestou z Trpoměch do Královic míjíme po levé straně silnice dominující vrch Řipec (312 m n. m.). K němu se váže příběh O ztraceném pokladu pod Řipcem.

KRÁLOVICE
Na návsi u čp. 6 stojí kaple z poloviny 18. století zasvěcená sv. Archanděli Michaelovi.
Ve vsi můžeme vidět kamenný most se sochami sv. Jana Nepomuckého a sv. Václava od slánského sochaře Vedlíka.
Prehistorické osídlení místa Královic potvrzuje hromadný nález bronzu a odkrytí základů keltských chat. Ves vznikla koncem 13. nebo počátkem 14. století. Na rozcestí Zlonice-Královice-Dřínov dominují barokní Boží muka.

DŘÍNOV (slánský)
První dochovaná zpráva o vsi je z roku 1316. Nachází se zde kostel sv. Lukáše.
Původně středověký kostel připomínaný v roce 1352, později v baroku upravený. Domy čp. 20 a 21 jsou příkladem lidové architektury regionu.

DRCHKOV
První zmínky o vsi jsou již z roku 1263 a barokní kaple je zasvěcena sv. Vojtěchu. Cestou z Drchkova k Lidicím u Otrub a Otrubům míjíme po pravé straně na Pozdeňském potoce ležící Lužecký mlýn, který patřil ke Drchkovu. Na rozcestí za Lužeckým mlýnem můžeme pokračovat přímou cestou do Lidic u Otrub nebo odbočit doleva a dát se sjízdnější cestou do Otrub.

OTRUBY
Také na území Otrub nebo také Votrub, jak se osada dříve nazývala, potvrzují archeologické nálezy starověké osídlení. V červenci roku 1999 byl ve vsi obnoven starobylý smírčí kříž. Z Otrub se můžeme vrátit do Slaného nebo se odtud dát doleva a přejít do Lidic u Otrub zvaných také Lidice Menší.

LIDICE U OTRUB/ Lidice menší
Podle některých pramenů se Lidice Menší, zvané tak na rozdíl od Lidic Větších u Buštěhradu, jmenují již ve starých latinských legendách, podle kterých patřily synu knížete Vratislava, Václavu. První historicky doložená zmínka o Lidicích Menších je z roku 1290. Zdejší kostel, zasvěcený nejprve sv. Václavu, později sv. Ondřeji a nakonec sv. Jakubu Většímu, se uchoval i přes to, že byl několikrát spálen, pobořen a znovu obnoven.

Cesta je vhodná pro turistiku, cykloturistiku. Celková délka trasy je 14 km.
Slaný – Trpoměchy 3 km
Trpoměchy – Královice 2 km
Královice – Dřínov 2,5 km
Dřínov – Drchkov 1 km
Drchkov – Otruby 2,5 km
Otruby – Slaný 3 km

nahoru ↑ tisk
© MěÚ Slaný 2007, RSS, Prohlášení o přístupnosti, Kontakty, Napište nám, Webmaster: Tomáš Salaba
Městský úřad Slaný, Velvarská 136, 274 01 Slaný, ústředna: 312 511 111, fax: 312 522 771
Stránky vytvořil: Jaroslav Cvrček - Acheta.com, hosting: ČESKÝ WEBHOSTING s.r.o.