Rozbalit celou nabídku

Beřovice


Rok založení obce: není znám (snad 14. stol.)
Adresa: OÚ Beřovice, čp. 60
273 71 p. Zlonice
Tel.: 312 591 222
Datová schránka: 6heayt3
e-mail: ouberovice@centrum.cz
www: www.obecberovice.cz
Starosta: Ing. Ladislav Tyle
Úřední hodiny:
Po 14.00 - 17.00 (administrativa)
St 14.00 -17.00 (administrativa)
St 16.00 - 17.00 (starostka nebo zástupce starostky)
Rozloha katastrál. území: 570 ha (Beřovice 355 ha, Bakou 215 ha)
Počet obyvatel: k 1.1.2013 343(Beřovice 247, Bakov 96)
Počet domů: 162 (Beřovice 119, Bakov 53)
Základní škola: ne
Pošta: ne
Zdravotní středisko: ne
Společenský sál: ne
Plynofikace: ano (pouze v Beřovicích)
Veřejný vodovod: ano (v celých Beřovicích i v Bakově)
Kanalizace: ano (pouze deštová)
ČOV: ne

Zeměpisná a historická data

Obec Beřovice a její část Bakov leží severně od Slaného v údolí Bakovského potoka, v nadmořské výšce 222 m. Beřovice pravděpodobné vznikly ve 14. století, nejsou však dochovány žádné zmínky. Bakov se připomíná již v roce 1267 jako tvrz. V době vlády Rudolfa II. byla na sýpce vytvořena krásná renesanční sgrafita, ještě dnes patrná, ale špatné udržovaná. Sýpka je v soukromých rukou.

V Beřovicích stojí na návsi kaplička z roku 1732, z roku 1794 pak pískovcová Boži muka. Mezi Beřovicemi a Dolínem jsou pak další Boží muka. U domu čp. 43 je pískovcový památník na památku lidového písmáka Valeriána Pejši a uprostřed návsi pískovcový pomník padlým v 1. světové válce.

Kolem Bakovského potoka se nacházejí významné krajinné prvky. Ve východní části katastru Beřovice se nachází přírodní památka Mokřiny u Beřovic. Přírodní památka se rozkládá na celkové ploše 12,4 ha. Předmětem ochrany v lokalitě celé přírodní památky je významné hnízdiště, nocoviště a tahová zastávka ptactva a také biotop mokřadní zvířeny a květeny.

Hospodářství

Obě části obce mají zemědělský charakter. V zemědělství také převážná část obyvatel dříve pracovala. Dnes však většinou dojíždí za prací převážné do Slaného, ale i do okolních měst a obci. Podnikání je nejvíce rozvinuto v oblasti služeb. Ty jsou zajišťovány v oboru zámečnictví, autodoprava a ubytování. V Beřovicích má sídlo společnost Golf Beřovice s.r.o., provozující golfový areál rozkládající se na ploše cca 80 ha, dále jsou zde provozovny družstva DEXIM a FRIGO LOGISTIK SERVICE s.r.o.

Investiční výstavba

V obci proběhla výstavba vodovodu a plynofikace části obce.

Občanská vybavenost

Obec Beřovice je dobře zásobena věcmi denní potřeby v prodejně se smíšeným zbožím, která je ve vlastnictví obce a je pronajata družstvu Jednota. V této prodejně nakoupíme i zeleninu a zahradnické potřeby. Lékařská péče je převážně zajišťována u lékařů ve Slaném. V golfovém areálu je restaurace přístupná veřejnosti. Další restaurace se nachází v centru místní části Beřovice.

Dopravní obslužnost

Autobusové spojení zajišťuje ČSAD Slaný a.s. Místní převážně bezprašné komunikace jsou na dobré úrovni.

Školství, kultura, sport.

Do základní školy dojíždí děti převážně do Zlonic a Slaného. Za kulturou dojíždí občané většinou do Slaného. V obci je golfový areál s normovaným 18-ti jamkovým golfovým hřištěm a s golfovou akademií s vlastním 9-ti jamkovým hřištěm typu "pitch and putt", sloužícím pro výuku golfu, provozovaný společností Golf Beřovice s.r.o. Dále zde působí Golf Club Beřovice, který má přes 500 členů a patří mezi největší golfové kluby v republice. Pro děti je v obci hřiště, na kterém je možno provozovat tenis, volejbal, nohejbal a malou kopanou.

Fotogalerie obce

(pořízeno dne 24.4.2001 fotoaparátem Olympus 2500L)

Golfové hřiště - parkoviště Golfové hřiště - informační mapka Golfové hřiště - pohled Golfové hřiště - pohled Golfové hřiště - za provozu Golfové hřiště - pohled Golfové hřiště - za provozu Golfové hřiště - pohled Golfové hřiště - k recepci Beřovice - památník Beřovice - náměstí Beřovice - náměstí Beřovice - obecní úřad Beřovice -prodejna Beřovice - náměstí Beřovice - kaplička Detail na kapličce Začátek obce ??? Směr Slaný

nahoru ↑ tisk
© MěÚ Slaný 2007, RSS, Prohlášení o přístupnosti, Kontakty, Napište nám, Webmaster: Tomáš Salaba
Městský úřad Slaný, Velvarská 136, 274 01 Slaný, ústředna: 312 511 111, fax: 312 522 771
Stránky vytvořil: Jaroslav Cvrček - Acheta.com, hosting: ČESKÝ WEBHOSTING s.r.o.