Rozbalit celou nabídku

Chržín

Založení obce: r. 1292 (Chržín), r. 1045 (Budihostice), r. 1224 (Dolní Kamenice)
Adresa OÚ: Chržín 7, 273 24 Velvary
Tel.: 315 761 008
Datová schránka: hsha8cr
e-mail: ouchrzin@seznam.cz
Oficiální webové stránky: www.chrzin.cz
Úřední hodiny OÚ: ST: 17-19 hodin
Ostatní provozní doba: Po - Pá 9.00-11.00, PO 13.00-15.00
Starosta: Milan Procházka
Rozloha katastrálního území: 870,6 ha
Počet obyvatel: 257
Počet domů: 80 (pouze Chržín)
Základní škola: ne
Pošta: ne
Zdravotní středisko: ne
Společenský sál: hostinec "Pod kaštanem"
Plynofikace: ano
Veřejný vodovod: ano
Kanalizace: ne
ČOV: ne

Zeměpisná a historická data

Obec Chržín tvoří tři katastrální území a to Chržín, Budihostice a Dolní Kamenice. Obec leží na severovýchodním okraji okresu Kladno, severozápadně od Kralup nad Vltavou. Téměř v centru obce se nacházejí rybníky – Chržínský a Budihostický.

První zmínky o obcích jsou ze 13. století (Chržín a Dolní Kamenice), u Budihostic dokonce ze století 11. Strategické umístění, které má Chržín na vršku sice nevysokém, avšak v tomto rovinatém kraji výrazném, blízkost posvátné hory Čechů a před nimi zřejmě i Keltů - to vše ukazuje, že zde bývalo důležité místo, snad i keltská svatyně. Archeologické nálezy v těsné blízkosti obce dokazují existenci mezolitického sídliště a mohylového pohřebiště, avšak v místě, kde by se měly nacházet zbytky svatyně, stojí kostel a aktivní hřbitov, takže další výzkum zde provádět nelze. Kostel nese jméno sv. Klimenta a je dominantou obce i okolí.

Hospodářství

V Budihosticích je zemědělská farma Bílek, kde jsou zaměstnáni většinou místní občané, dále je v obci umělecký kovář, brusič skla a pila. Většina obyvatel dojíždí za prací do Velvar, Slaného, Kralup či Prahy.

Investiční výstavba

V roce 1997 byl vybudován vodovod (s finanční pomocí dotace) a v roce 2005 pak plynofikace obce. Obec plánuje v letošním roce kanalizaci v osadě Dolní Kamenice; pro ostatní části obce zatím nejsou finanční prostředky.

Dopravní obslužnost

Obcemi vede silnice II. třídy, k teplické dálnici D 8 je to cca 5 km. Autobusové spojení zajišťuje ČSAD Slaný. Poslední autobusový spoj je však kolem 18. hodiny. Nejbližší železniční stanice jsou ve Velvarech a v Nelahozevsi.

Občanská vybavenost

V obci je pouze jeden obchod se smíšeným zbožím (Budihostice), jedno pohostinství (Chržín). Většina občanů využívá obchody v blízkých Velvarech, případně potravinové řetězce v Kralupech nad Vlt. či Slaném.

Školství, kultura, sport

V obci není škola ani mateřská školka, obojí je v blízkých Velvarech. V obci byla v roce 2012 rekonstruována místní knihovna, která se nyní nachází ve velmi pěkném prostředí, a občané si pomalu zvykají na půjčování z pestré nabídky knih. V obci byl založen Spolek dobrovolných hasičů, který spolu s obecním úřadech zajišťuje různé sportovní a kulturní akce.

nahoru ↑ tisk
© MěÚ Slaný 2007, RSS, Prohlášení o přístupnosti, Kontakty, Napište nám, Webmaster: Tomáš Salaba
Městský úřad Slaný, Velvarská 136, 274 01 Slaný, ústředna: 312 511 111, fax: 312 522 771
Stránky vytvořil: Jaroslav Cvrček - Acheta.com, hosting: ČESKÝ WEBHOSTING s.r.o.