Rozbalit celou nabídku

Hobšovice


Založení obce: rok 1228
Adresa OÚ: Hobšovice č. 38, 273 21
Tel.: 312591229, 724181808
Datová schránka: zdhamdm
e-mail: obechobsovice@centrum.cz
Oficiální www stránka: www.hobsovice.cz
Úřední hodiny OÚ: Po, ST 15.00-17.00
Starostka: Jitka Jeřábková
Rozloha katastrálního území: 1491 ha
Počet obyvatel: 360
Počet domů: 146
Základní škola: ne
Pošta: ne
Zdravotní středisko: ne
Společenský sál: ne
Plynofikace: ano
Veřejný vodovod: ano
Kanalizace: ne
ČOV: ne

Zeměpisná a historická data

Obec Hobšovice tvoří dvě k. ú. Hobšovice a Skůry. K místní části Skůry patří ještě část obce Křovice. Celková rozloha území je 1491 ha. Obec Hobšovice se nachází v údolí Bakovského potoka, obec Skůry v údolí Zlonického potoka 5 km západně od Velvar a 8 km na severovýchod od Slaného.

První písemná zmínka o obci Hobšovice pochází z roku 1228, kdy náležela klášteru sv. Jiří na Pražském hradě. Vedle církevního majetku byla část vsi v držení vladyckého rodu Benešovští, kteří pocházeli z rodu Volframoviců. Od začátku 16. století patřila ves pánům z Martinic. V roce 1887 ke vsi patřil kostel sv. Václava, dvoutřídní škola, poplužní dvůr hraběte Clam-Martinice, mlýn a myslivna.

Další památky v obci Hobšovice: boží muka u silnice k Dolínu z roku 1874, pozlacený křížek u mostu přes Bakovský potok. V obci Skůry se nachází dřevěná zvonice z konce 17. století.

Ke vsi náleží i desetihektarový Hobšovický rybník s ostrůvkem, který je významným hnízdištěm vodního ptactva.

Hospodářství

V Hobšovicích a Skůrách se spíše jedná o drobné podnikatele a zemědělce. Z drobného podnikání je to zejména kovovýroba a truhlářství. Místní obyvatelé jezdí za prací do okolních měst i do Prahy.

Investiční výstavba

Hlavní investiční akce obce byla plynofikace Hobšovic v roce 2005 a výstavba vodovodu do obce Hobšovice, Skůry, Křovice, který byl dokončen v roce 2009.

Dopravní obslužnost

Obec Hobšovice se nachází v blízkosti silnice Slaný – Mělník, nedaleko obce se bude budovat přeložka této silnice. Dopravní obslužnost zajišťuje linkovými autobusy ČSAD Slaný a.s.

Občanská vybavenost

V obci mají občané jeden obchod s potravinami a jednu restauraci. V létě je otevřen stánek s občerstvením na hřišti v Hobšovicích.

Školství, kultura, sport

Na hřišti v Hobšovicích se konají kulturní akce obce, dětský den, taneční zábavy a pouťová zábava. V místním kostele se o Vánocích koná koncert spojený s výstavou betlémů. Spolky v obci nejsou.

nahoru ↑ tisk
© MěÚ Slaný 2007, RSS, Prohlášení o přístupnosti, Kontakty, Napište nám, Webmaster: Tomáš Salaba
Městský úřad Slaný, Velvarská 136, 274 01 Slaný, ústředna: 312 511 111, fax: 312 522 771
Stránky vytvořil: Jaroslav Cvrček - Acheta.com, hosting: ČESKÝ WEBHOSTING s.r.o.