Rozbalit celou nabídku

Přelíc


Rok založení obce: II. pol. 13. st.
Adresa OÚ: Přelíc, čp. 119, 273 05 Přelíc
Tel.: 312 547 860, 312 547 912
Datová schránka: byea663
e-mail: ouprelic@volny.cz
www: www.ouprelic.cz
Úřední hodiny OÚ: Po, Čt 9:00 - 11:30, 14:30 - 17:00
Starosta: Milan Klíma
Místostarosta: Miloš Steigauf
Sam. referent OÚ: Bc. Renata Kopecká, DiS.
Počet obyvatel: 374
Počet domů: 164
Základní škola: ne
Pošta: ne
Zdravotní středisko: ne
Vodovod: ano
Plynofikace: ano
Kanalizace: splašková v části obce
ČOV: ano

Zeměpisná a historická data

Obec Přelíc leží v údolí, které se táhne od obce Ledce přes Šternberk na Kvíc a Kvíček směrem ke Slanému. Dominantou obce je filiální kostel románského slohu sv. apoštolů Petra a Pavla. Ke kostelu neodmyslitelně patří starobylá dřevěná zvonice, která je zvláštní třemi zvony. Nejstarší z nich byl 29. 6.1986 posvěcen při příležitosti 500. výročí zavěšení.

Hospodářství

Obec, vzhledem ke své velikosti a minimu podnikatelských aktivit, omezených jen na zemědělství, neposkytuje prakticky žádné pracovní příležitosti.

Investiční výstavba

Největší investiční akcí za posledních 10 let byla stavba vodovodu, oprava chodníků - položení zámkové dlažby. Podstatné změny nastaly po roce 1989, kdy byly od původních majitelů odkoupeny dva mlýny a zrekonstruovány. Byla dokončena plynofikace a propojení vodovodního řadu na firmu Slavos Slaný. V r. 2010 byla realizována ČOV, do které budou napojeny obce Přelíc, Ledce, Hradečno a Drnek. Dále pak obec vybudovala v r. 2010 - 2011 splaškovou kanalizaci I. etapu. Do budoucna obec Přelíc plánuje vybudovat II. etapu splaškové kanalizace.

Dopravní obslužnost

Obec má smlouvu s dopravním podnikem ČSAD Slaný a.s., který zajišťuje přepravu obyvatel. Na některé linky obec připlácí. Rovněž dotuje spoje na odpolední vyučování dětí do školy ve Smečně. Místní občané mohou využít 10 autobusových spojů denně. Nejlepší dopravní spojení je s městem Slaný.

Občanská vybavenost

Lékařskou péči zjišťuje MUDr. Jurišta ve Smečně. V obci je soukromý obchod se smíšeným zbožím a restaurace v rodinném domku.
Seznam podnikatelů v obci Přelíc

Školství, kultura, sport

Do školy děti dojíždí do Smečna, Slaného a Kladna.

Kulturní či sportovní akce

Sportovní akce v obci neprobíhají. I když v Přelíci byly v minulosti založeny některé spolky, jako Spolek divadelních ochotníků "Vrchlický", sbor dobrovolných hasičů a TJ Sokol, v současné době není spolková činnost evidována.

Obecní úřad Přelíc pod vedením Bc. Kopecké R., DiS. pořádá různá vyrábění a tvoření pro děti od 5-ti let na OÚ Přelíc. Dále např. dětský karneval v hostinci U Davidů, čarodějnice na dětském hřišti, Cestu za pokladem v okolí Přelíce, Mikulášské odpoledne v hostinci U Davidů, Procházku za léčivou vodou Šternberských lázní. Více na www.ouprelic.cz (ve složce fotogalerie naleznete fotky z těchto akcí).

Fotogalerie obce

(pořízeno dne 29.4.2001 fotoaparátem Olympus C-2500L)

Příjezd od Slaného Směr Slaný Zemědělský statek Pohled na obec Průjezd obcí Dominanta obce - kostelík Dominanta obce - kostelík Hasičská zbrojnice Průjezd obcí Rozcestí Rybníček Obecní úřad Průjezd obcí Památník Kostelík a hřbitov Historická zvonice Pohled na obec Hřbitov Pohled na kostelík a zvonici Pohled na obec

nahoru ↑ tisk
© MěÚ Slaný 2007, RSS, Prohlášení o přístupnosti, Kontakty, Napište nám, Webmaster: Tomáš Salaba
Městský úřad Slaný, Velvarská 136, 274 01 Slaný, ústředna: 312 511 111, fax: 312 522 771
Stránky vytvořil: Jaroslav Cvrček - Acheta.com, hosting: ČESKÝ WEBHOSTING s.r.o.