Rozbalit celou nabídku

Řisuty


Rok založení obce: 1316
Adresa OÚ: Řisuty, čp. 84, 273 78 Řisuty
Tel.: 312 589 212
Mobil starostka: 724 300 917
Datová schránka: cq2a89p
e-mail: ourisuty@cmail.cz
www: www.risuty.cz
Úřední hodiny OÚ: Po 08:00 - 10:30, St 16:00 - 19:00
Starostka: Jitka Ryšavá
Oficiální WWW stránky: http://risuty.cz/
Rozloha katastrálního území : 612 ha
Počet obyvatel: 280
Počet domů: 125
Základní škola: ne
Pošta: ano
Zdravotní středisko: ne
Společenský sál : ano
Plynofikace : ne
Veřejný vodovod : ne
Kanalizace : ano
ČOV : ne

Zeměpisná a historická data

Obec Řisuty se rozprostírá západně od Slaného, na toku Červeného potoka, v nadmořské výšce cca 310m. Západní část katastru obce je součástí "Přírodního parku Džbán".

Řisuty jsou starobylou obcí, která se stala pověstnou objevením rozsáhlých hrobů se skrčenými kostrami typu únětického. Nejstarší listinné zprávy o obci pocházejí z roku 1316. V blízkosti obce stávala pevná tvrz, dnes již zaniklá. V obci se nachází kostel sv. Jakuba Většího, původně gotický ze 14. století, barokně přestavěn v 18. století. Z tohoto století je i dřevěná zvonice, stojící vedle kostela.

Hospodářství

Obyvatelé obce aktivního věku jsou zaměstnáni v místě bydliště nebo dojíždějí za prací do Slaného a do Kladna. V katastru obce byly provedeny komplexní pozemkové úpravy. Většinu zemědělské půdy v katastru obce obdělává Agra s.r.o. a šest soukromně hospodařících rolníků. Ze soukromých podnikatelských aktivit jsou nejvýznamnější jatka s výrobou masných a uzenářských výrobků, truhlářská výroba, prodej a servis svářecí techniky, pásových pil na kov a další obory.

Investiční výstavba

V posledních letech obec investovala do opravy fasády a sociálního zařízení budovy OÚ, rekonstrukce dvou obecních bytových jednotek, opravy autobusové čekárny, hasičské zbrojnice a mandlu. V obci chybí centrální vodovod a čistička odpadních vod. Na řešení uvedené problematiky obec spolupracuje s okolními obcemi v rámci sdružení obcí JERIMALITUS.

Dopravní obslužnost

Obec má základní autobusové spojení s městy Slaný a Kladno prostřednictvím ČSAD Slaný a.s. a na jeho zabezpečení se finančně podílí.

Občanská vybavenost

V obci je prodejna smíšeného zboží, prodejna masných a uzenářských výrobků, bufet a dvě pohostinství. Z drobných služeb je nabízeno mandlování prádla.

Školství, kultura, sport

Protože v obci není základní škola, děti za vzděláním dojíždí, převážně do Slaného. V objektu bývalé školy je v současné době obecní úřad a knihovna. V Řisutech je tradičně pořádána pouť a také posvícení. Aktivní spolkovou činnost vykazují zejména členky Českého červeného kříže, které organizují i kulturní a poznávací zájezdy pro občany.

V obci působí hokejový oddíl TJ HC Řisuty, jehož hráči již několikátou sezonu úspěšně hrají krajský regionální přebor. Ke sportovnímu vyžití dětí a mládeže slouží dětské hřiště, tenisový kurt a tělocvična. V poslední době se v obci rozšiřuje chov jezdeckých koní s nabídkou možnosti výcviku jízdy na koních.

Fotogalerie obce

(pořízeno dne 2.7. 2001 fotoaparátem Olympus C-2500L)

Příjezd do obce ve směru od Slaného Průjezd obcí Obecní rybníček Pomník obětem I. a II. světové války Obecní pošta Pohled na obec Obecní úřad a místní knihovna Průjezd obcí Pohled na obec Prodejna smíšeného zboží Pohled na obec Autobusová zastávka Obec je v přírodním parku Džbán Požární nádrž využívají rybáři Výjezd z obce směrem na Jedomělice Pohled na místní hřbitov Kostel sv. Jakuba Většího ze 14. stol. Dřevěná zvonice vedle kostela Kostel sv. Jakuba Většího ze 14. stol. Místní hostinec

nahoru ↑ tisk
© MěÚ Slaný 2007, RSS, Prohlášení o přístupnosti, Kontakty, Napište nám, Webmaster: Tomáš Salaba
Městský úřad Slaný, Velvarská 136, 274 01 Slaný, ústředna: 312 511 111, fax: 312 522 771
Stránky vytvořil: Jaroslav Cvrček - Acheta.com, hosting: ČESKÝ WEBHOSTING s.r.o.