Rozbalit celou nabídku

Tuřany - Byseň


Zeměpisná poloha

Obec Tuřany leží 3 km západně od královského města Slaný na karlovarské silnici. Sousední Byseň je položena cca 1 km severně. Katastrální území spojených obcí má rozlohu 457 ha.

Nadmořská výška Byseň - 280 m n.m., Tuřany - 332m n.m.

Obecní úřad v Tuřanech pracuje ve složení:
- starosta Jiří Janouch,
- zástupce starosty Mgr. Barbora Charvátová
Tel.: 312 527 622
Fax: 312 527 855
Datová schránka: hymakvs
e-mail: obec.turany@quick.cz
www: www.obecturanyuslaneho.cz
Úřední hodiny OÚ: Po 16.00 - 19.00, St 16.00 - 18.00
Tuřany mají 151 čísel popisných, ve kterých žije 436 obyvatel
Byseň má 21 čísel popisných a 43 obyvatel.

Historická zkratka

Jméno Tuřany napovídá o vzniku vsi již v dobách předkřesťanských. První písemná zmínka o Tuřanech je z r. 1115, kdy tu měl nějaké zboží kladrubský klášter. Ve 2. pol. 14, stol. se vedle řádu církevního objevují také majitelé světští. K r.1405 se jmenuje jediný známý vladyka nebo zeman, panoše Jan, syn Bohuše z Tuřan. Na konci husitských válek připadly Tuřany Jindřichu Hořešovci z Libušína. Po něm je držel Zdislav, jinak Václav Hořešovec, který zde vystavěl "tvrz novou" a od r.1523 se z Tůřan také psal. Na počátku 17. stol. drželi Tuřany Pětipesští z Chyš a Egerberka, a to až do pobělohorských konfiskací. R. 1623 koupil konfiskované Tuřany Jaroslav Bořita z Martinic a připojil je k panství Smečno. Ves, po třicetileté válce úplně zničená, byla znovu vystavěna na příkaz Jiřího Adama hraběte z Martinic r.1696 a pod panstvím Smečno zůstala již natrvalo.

Spádová ves Byseňje poprvé doložena r. 1316, kdy se tu připomíná Petr z Bysně. Byseňští vladykové drželi zdejší dvůr a část vsi i po dobu husitských bouří. Ve 2. pol.15. stol. získali ke svému zboží ves Malíkovice a od té doby se psali Malíkovští z Bysně. R. 1845 postoupil Petr Malíkovský z Bysně svá práva a část statku v Bysni Janu Selmickému z Cítova a jeho manželce Anné z Bysně. Část vsi s dílem pusté tvrze držel v té době majitel Tuřan Zdislav, jinak Václav Hořešovec z Libušina. R.1588 prodal Jindřich Selmický tvrz Byseň se vsí a dvorem Václavu Pětipeskému z Chyš a Egerberka. Ten r.1601 přikoupil také Tuřany a od té doby se historie obou vsí odvíjela společně. Velký rozvoj Tuřan znamenaly nálezy uhlí v blízkém okolí na konci 18. století a také vybudování nové karlovarské silnice r. 1815. Chráněnou kulturní památkou je tuřanská dřevěná zvonice vystavěná roku 1717. K sledovaným hist. památkám patří kostel Nanebevzetí Panny Marie, jmenovaný roku 1352 již jako farní, a milník na hranicích obce ve směru ke Slanému. Vzácnou přírodní památkou je letitý pajasan žláznatý.

Kulturně-společenskými akcemi jsou srazy rodáků obce Tuřany při obnovené tradici poutí k tuřanské Panně Marii, konané vždy první červencovou neděli, a květnové tradiční máje rovněž s taneční zábavou. Místní kulturně školská komise pořádá každoročně zájezdy do pražských divadel.

V obci pracuje v roce 1997 založená skupina Přátel historie Tuřan a okolí (PHTO) předseda Karel Bayer, hospodář a kronikář Jiří Tunka, jednatel Jaroslav Seidl a členové Vratislav Kocál ml., Lumír Beznoska, Marcela Gabštúrová, Libor Dobner a Josef Chodova.

Další společenskou organizací je Vlastenecko dobročinná obec baráčníků P. Gutha, zal. r. 1922. Čítá 67 členů rychtář Jiří Tunka, syndik Jarolím Svoboda.

Firmy, které v Tuřanech a Bysni působí a spolupracují s OÚ

Stavby a opravy Jan Husák, Stavební a obchodní firma Anton Zemko, Kompletní střešní systémy Zdeněk Zemko, Podkovářství a kovářství Karel Dvořák (Byseň), BMW nákup a prodej autodílů Josef Mizera, Opravy paletovacích vozíků Jiří Pospíšil, Sběr kovových odpadů - instalatérské práce Pavel UIrich, Prodejna potravin Karel Špirit, Prodejna potravin Jednota, Hostinec U mušketýra Jiří Hejtmánek a samostatně hospodařící rolník Pavel Knobloch.

V obci je poštovní úřad, dvě veřejné telefonní stanice a veřejná knihovna.

Školství

V obci je mateřská škola (21 dět), ředitelka Jindřiška Patočková a 5ti třídní ZŠ (44 žáků), ředitelka Marie Minaříková. Vedle dětí z Tuřan a Bysně docházejí do školy také žáci z Libovice, Studeněvse, Malíkovic, Řisut a Jedomělic. Sport v obci reprezentuje TJ Sokol Tuřany, oddíl kopané.

Zajímavosti

R.1998 byla obec oceněna Pamětním listem za péči věnovanou místním kulturním památkám a za rozvoj obce. Obecní úřad vydává od počátku roku 1999 ve spolupráci s PHTO vlastní Tuřanský měsíčník.

Čísla uvedená v této informaci jsou z prosince 1999.

Fotogalerie obce

(pořízeno dne 25.4.2001 fotoaparátem Olympus 2500L)

Začátek obce Rozcestí Obecní alej Pohled na domky Můstek Byseňský potok Můstek Kaplička na návsi Náves, pohled směrem na Lotouš Pumpa Náves Náves Náves

nahoru ↑ tisk
© MěÚ Slaný 2007, RSS, Prohlášení o přístupnosti, Kontakty, Napište nám, Webmaster: Tomáš Salaba
Městský úřad Slaný, Velvarská 136, 274 01 Slaný, ústředna: 312 511 111, fax: 312 522 771
Stránky vytvořil: Jaroslav Cvrček - Acheta.com, hosting: ČESKÝ WEBHOSTING s.r.o.