Rozbalit celou nabídku

Velvary


Rok založení: statut města od 1482 - Vladislav II. Jagelonský
Adresa MěÚ: nám. krále Vladislava, čp. 1, 273 24
Tel.: 315 617 001
mobil: 606 668 804
Fax: 315 617 000
Datová schránka: 4ghb4cv
e-mail: el.podatelna@velvary.cz
www: www.velvary.cz/
Úřední hodiny OÚ: Po, St: 7.00 - 11.00, 12.00 - 17.00
Starosta: Ing. Jitka Linhartová
Rozloha katastrálního území: 1809 ha (včetně Ješína a Vefké Bučiny)
Počet obyvatel: 2 943
Počet domů: 907
Základní škola: ano
Počet ročníků a žáků ve škole: 9 ročníků s 510 žáky
Pošta: ano
Zdravotní středisko: ano
Společenský sál: ne
Plynofikace: ano (90 %)
Veřejný vodovod: ano (80 %)
Kanalizace: ano (50 %)
ČOV: ne

Zeměpisná a historická data

Město Velvary se nachází v severovýchodní části kladenského okresu, na Červeném a Bakovském potoce.

První historická zmínka o Velvarech pochází z roku 1282, jako o farní osadě od roku 1337. Na městečko byly Velvary povýšeny za vlády Karla IV, ale všechny doklady o tom shořely. Doloženo bylo až povýšení na město v roce 1482 králem Vladislavem II. Jagelonským.

Hospodářství

Město nabízí k pronájmu, event. k prodeji areál koupaliště, který vyžaduje poměrně značné náklady na opravu a rekonstrukci. Možnosti bytové výstavby jsou značné. Město nabízí k prodeji pozemky na jižním okraji, směrem k Velké Bučině, soukromé pozemky jsou na prodej na severní a severozápadní straně města. Nejvýznamnějšími podniky ve městě jsou Comax, s.r.o., vyrábějící slitiny barevných kovů a válcované plechy, Velvana a. s., jakožto výrobce automobilové a bytové chemie, Rannila, výrobce ocelových střešních krytin, a České dřevařské závody, vyrábějící dřevěné obaly a plastová okna. Nezaměstnanost ve městě je poměrně nízká, ale volná pracovní místa se objevují jen zřídka. Ani do budoucna to nevypadá lépe.

Investiční výstavba

Největšími investičními akcemi v posledním desetiletí byla výstavba městského vodovodu, plynofikace celých Velvar i přilehlých obcí Nové Uhy a Velká Bučina, rekonstrukce památkových objektů a výstavba nových komunikaci. Pro nejbližší léta se počítá pouze s dvěma velkými investičními akcemi, a sice s rekonstrukcí městské kanalizace a výstavbou čistírny odpadních vod. Má být také vypracován nový územní plán města.

Dopravní obslužnost

Dopravní obslužnost je průměrná. Lokální ielezniční traf č. 111 Velvary - Kralupy n. Vlt. má během dne 12 párů spojů, ve dnech pracovního klidu 10. V Kralupech je možnost přestupu směrem na Prahu, Ústí n. L., Most, Kladno a Neratovice. Je možno využít i jeden dálkový spoj denně z Karlových Varů do Náchoda. Spojeni do okolních obci je značné zredukované.

Dopravní obslužnost linkovými autobusty zajišťuje v převážné míře ČSAD. Autobusové spojení je směrem na Slaný, Kladno, Kralupy n. Vlt., Roudnici a Prahu.

Občanská vybavenost

Ve městě je 5 restaurací, asi 10 prodejen potravin a prodejny prakticky všech druhů zboží. Z drobných služeb jsou občanům k dispozici 3 autoopravny, 2 opravny autoelektriky, autoklempířství, opravna elektropřístrojů a některé další služby. Nejvíce chybí čistírna a opravna oděvů, prádelna a opravna obuvi. Lékařská péče je zajištěna dostatečně. Ve zdravotním středisku působí 2 praktičtí, 2 zubní, 2 dětští a 1 ženský lékař. Navíc je zde i rehabilitace a zubní laboratoř.

Školství, kultura, sport

Ve Velvarech je mateřská škola, základní škola, zvláštní škola, základní umělecká škola a soukromá střední ekonomická škola. Ze společenských organizací je nejaktivnější sbor dobrovolných hasičů, první v Čechách (založen r. 1864). Středisky kultury ve městě jsou městské muzeum a galerie v Pražské ulici. Při této galerii v poslední době vyvíjí aktivní činnost skupina ochotnických divadelníků. Jiné možnosti pravidelného kulturního využití nejsou. Pro sportovní vyžití je k dispozici tělocvična s hernou na stolní tenis.

Fotogalerie obce

(pořízeno dne 17. 5. 2001 fotoaparátem Olympus C-2500L)

Příjezd do města Pražská brána Kostel sv. Jiří Kostel Sv. Jiří Plastika u kostela Socha u silnice Hasičská zbrojnice Pohled na město Zvláštní škola Pražská brána Budova Spořitelny Pohled na náměstí Morový sloup Pohled na náměstí Městská knihovna Radnice Kostel na náměstí Fotbalové hřiště Pohled na město

nahoru ↑ tisk
© MěÚ Slaný 2007, RSS, Prohlášení o přístupnosti, Kontakty, Napište nám, Webmaster: Tomáš Salaba
Městský úřad Slaný, Velvarská 136, 274 01 Slaný, ústředna: 312 511 111, fax: 312 522 771
Stránky vytvořil: Jaroslav Cvrček - Acheta.com, hosting: ČESKÝ WEBHOSTING s.r.o.