Rozbalit celou nabídku

Vrbičany


Založení obce: 1318
Adresa OÚ: Vrbičany 52, 273 74 p. Klobuky
Tel.: 739 490 749
Datová schránka: xjbbzpf
e-mail: obec@obecvrbicany.cz
www: www.obecvrbicany.cz/
Úřední hodiny OÚ: Po 19.00 - 20.00 hodin
Starosta: Jiří Beneš
Rozloha katastrál. území: 350 ha
Počet obyvatel: 233
Počet domů: 121 (z toho 56 rekreačních)
Základní škola: ne
Pošta: ne
Zdravotní středisko: ne
Společenský sál: ano
Plynofikace: ano
Veřejný vodovod: ve výstavbě
Kanalizace: ne
ČOV: ne

Zeměpisná a historická data

Vrbičany leží severozápadně od Slaného, při hranici s okresem Louny, v nadmořské výšce 284 m. Jedná se svým zaměřením o zemědělskou obec. První zmínka o Vrbičanech je z roku 1318, kdy je zmiňován vladyka Hynek. Po staletí se majitelé měnili, aby posledním držitelem byl významný šlechtický rod Clam-Martinicové.

Jméno obce se podle dokladů odvozuje od množství vrb a vrbového proutí v okolí. Ještě dnes se hojné vrbové porosty vyskytují v údolí od Telec k Vrbičanům a ke Klobukům.

Hospodářství

Většina obyvatel je zaměstnána v okolních městech (nejvíce ve Slaném) a obcích, protože v samotných Vrbičanech je jen velmi málo pracovních příležitostí. Je zde chmelové středisko a posklizňová čistička obilí podniku Agros Vraný.

Investiční výstavba

V obci bylo po roce 1998 zrekonstruováno elektrické vedení a veřejné osvětlení. Byl proveden rozvod telefonní sítě. V části obce jsou nové chodníky. V současné době (srpen 2001) probíhá v obci plynofikace. Na výstavbu vodovodu, kanalizace a ČOV zatím chybí dostatek finančních prostředků.

Dopravní obslužnost

Přes týden je doprava omezena, o sobotách a nedělích jsou Vrbičany v podstatě odtržený od okolního světa. Dopravní obslužnost linkovými autobusy zajišťuje ČSAD Slaný a.s. Přímé autobusové spojení je s městem Slaný a obcemi velmi omezené. Obyvatelé Vrbičan převážně využívají dopravu po železnici(Praha - Most).

Občanská vybavenost

Lékařskou péči pro občany zajišťuje MUDr. Jiří Polášek ve Slaném a Klobukách. Obec je zásobena základními potravinami a věcmi denní potřeby, které lze koupit v soukromém obchodě. Provoz pohostinství je v kulturním domě. Drobné služby nejsou v obci nabízeny.

Školství, kultura, sport

Mateřskou a základní školu navštěvují děti v Klobukách. Ve Vrbičanech v podstatě neexistuje spolkový život. Za kulturou dojíždějí místní lidé do okolních měst. V obci jsou sportovní aktivity omezeny pouze na fotbal. Působí zde fotbalové mužstvo, hrající IV.třídu.

Fotogalerie obce

(fotografoval p. M.Bureš dne 5.8. 2001 fotoaparátem Olympus C-2500L)

Autobusová zastávka Celkový pohled na obec Chmelové česačky zem. družstva Pohled na domky Budova místní restaurace Fotbalové hřiště Boží muka Požární nádrž v centru obce Budova obecního úřadu Pomník obětem války Pohled na obec Pohled na obec Pohled na obec Postraní ulička Železniční zastávka na kraji obce Pohled na hospodu

nahoru ↑ tisk
© MěÚ Slaný 2007, RSS, Prohlášení o přístupnosti, Kontakty, Napište nám, Webmaster: Tomáš Salaba
Městský úřad Slaný, Velvarská 136, 274 01 Slaný, ústředna: 312 511 111, fax: 312 522 771
Stránky vytvořil: Jaroslav Cvrček - Acheta.com, hosting: ČESKÝ WEBHOSTING s.r.o.