Rozbalit celou nabídku

Vítov


Obec Vítov spadá pod pod OÚ Žižice

Založení obce: 1318
Adresa OÚ: Žižice čp. 31, 274 01 Slaný
Tel. a fax: 312 522 386
Datová schránka: 2zaatjy
e-mail: ou@zizice.cz
www: www.zizice.cz
Úřední hodiny OÚ: Po a St 7:00-17:00; Út, Čt, Pá 7:00-14:00
Starosta: Vratislav Rubeš
Rozloha katastrálního území: 1116 ha
Počet obyvatel: 516 (Drnov - 62, Luníkov - 50, Osluchov - 78, Vítov - 89, Žižice - 235)
Počet domů: 187 (Drnov - 48/21 rekreačních, Luníkov - 20/2, Osluchov - 30/2, Vítov - 24/3, Žižice - 65/3)
Základní škola: ne
Pošta - ne
Zdravotní středisko: ne
Společenský sál: ne
Veřejný vodovod: ano
Kanalizace: ano
ČOV: ne

Zeměpisná a historická data

Katastrální území obce Žižice se rozprostírá v těsném sousedství královského města Slaný. Samotná obec Žižice leží cca 2km východně od Slaného. Pod OÚ Žižice spadá pět menších obcí - Drnov, Luníkov, Osluchov, Vítov a Žižice.

První historická zmínka o existenci obce Žižice a Vítov se datuje k roku 1318. Od 16. století do roku 1848 patřily Žižice Břevnovskému klášteru. Od roku 1849 byly Žižice součástí obce Luníkov spolu s Vítovem. Od roku 1874 byla obec samostatná. Po roce 1948 byly Žižice administrativně sloučeny s Osluchovem, Luníkovem, Vítovem a Drnovem. Po obci Drnov je v Praze pojmenována ulice Drnovská, na jejíž výstavbu se vozil kámen právě z Drnova.

Hospodářství

Část obyvatelstva pracuje v ZOD Žižice, ostatní obyvatelé za prací dojíždí, někteří až do Prahy.

Ve sloučených obcích sídlí několik podnikatelských subjektů. Nějvětší z nich je ZOD Žižice, které ovšem díky současné situaci v zemědělství má existenční problémy. Dále zde hospodaří několik soukromých zemědělců, z nichž nejlépe se daří ovocnářům ve Vítově. Z ostatních podnikatelských subjektů je možné uvést Motorest ve Vítově, Auto Roch na Drnově, truhlářství Palisandr, kamenosochařství Savinec a stavební firmu Hladký v Žižicích.

Investiční výstavba

Veřejný vodovod je v obcích Luníkov, Vítov a v Žižicích. V Drnově a Osluchově jsou pouze nevyhovující veřejné a soukromé studny. S výstavbou vodovodu pro drnov a Osluchov se počítá v nejbližších letech. V Žižicích jsou v provozu dvě malé ČOV pro pět družstevních bytovek.

Dopravní obslužnost

Dopravní obslužnost linkovými autobusy zajišťuje ČSAD Slaný a.s. Je pouze základní, o sobotách a nedělích není téměř žádné. Přímé linkové spojení je do Slaného, Kladna a Velvar. Obec na ztrátové spoje přispívá. Železniční stanice v Žižicích není.

Občanská vybavenost

V obci Osluchov, Luníkov a Vítově není žádný obchod. V obci Drnov je prodejna se smíšeným zbožím. V Žižicích je obchod se smíšeným zbožím, který zajišťuje ZOD Žižice. V majetku OÚ je pohostinství v Žižicích. Společenský sál je na Drnově. Lékařskou péči zajišťuje MUDr. Zajíčková ve Slaném, stomatologickou péči zajišťují privátní ordinace ve Slaném a ve Zvoleněvsi.

Škola, kultura a sport

V obci Žižice je mateřská škola, jejíž zřizovatelem je obec. Její kapacita je 22 dětí, ale v posledních letech není zcela využita. Do základní školy děti dojíždí do Slaného a do Zvoleněvsi. Obec má své sportovní hřiště. Působí zde i fotbalový klub UNIBON Žižice, který má dvě mužstva, žáky a dospělé. Každý rok v červenci pořádá klub fotbalový Memoriál M.Maxy i s taneční zábavou.

Využity informace z knihy "Okres Kladno na prahu nového milénia"

Fotogalerie obce

(pořízeno dne 30.6. 2001 digitálním fotoaparátem Olympus C-2500L)

Příjezd do obce ve směru od Velvar Motorest ve Vítově Průjezd obcí Průjezd obcí Pomníček

nahoru ↑ tisk
© MěÚ Slaný 2007, RSS, Prohlášení o přístupnosti, Kontakty, Napište nám, Webmaster: Tomáš Salaba
Městský úřad Slaný, Velvarská 136, 274 01 Slaný, ústředna: 312 511 111, fax: 312 522 771
Stránky vytvořil: Jaroslav Cvrček - Acheta.com, hosting: ČESKÝ WEBHOSTING s.r.o.