Rozbalit celou nabídku

Žižice


Založení obce: 1318
Adresa OÚ: Žižice čp. 31, 274 01 Slaný
Tel. a fax: 312 522 386
Datová schránka: 2zaatjy
e-mail: ou@zizice.cz
www: www.zizice.cz
Úřední hodiny OÚ: Po a St 7:00-17:00; Út, Čt, Pá 7:00-14:00
Starosta: Vratislav Rubeš
Rozloha katastrálního území: 1116 ha
Počet obyvatel: 516 (Drnov - 62, Luníkov - 50, Osluchov - 78, Vítov - 89, Žižice - 235)
Počet domů: 187 (Drnov - 48/21 rekreačních, Luníkov - 20/2, Osluchov - 30/2, Vítov - 24/3, Žižice - 65/3)
Základní škola: ne
Pošta - ne
Zdravotní středisko: ne
Společenský sál: ne
Veřejný vodovod: ano
Kanalizace: ano
ČOV: ne

Zeměpisná a historická data

Katastrální území obce Žižice se rozprostírá v těsném sousedství královského města Slaný. Samotná obec Žižice leží cca 2km východně od Slaného. Pod OÚ Žižice spadá pět menších obcí - Drnov, Luníkov, Osluchov, Vítov a Žižice.

První historická zmínka o existenci obce Žižice a Vítov se datuje k roku 1318. Od 16. století do roku 1848 patřily Žižice Břevnovskému klášteru. Od roku 1849 byly Žižice součástí obce Luníkov spolu s Vítovem. Od roku 1874 byla obec samostatná. Po roce 1948 byly Žižice administrativně sloučeny s Osluchovem, Luníkovem, Vítovem a Drnovem. Po obci Drnov je v Praze pojmenována ulice Drnovská, na jejíž výstavbu se vozil kámen právě z Drnova.

Hospodářství

Část obyvatelstva pracuje v ZOD Žižice, ostatní obyvatelé za prací dojíždí, někteří až do Prahy.

Ve sloučených obcích sídlí několik podnikatelských subjektů. Nějvětší z nich je ZOD Žižice, které ovšem díky současné situaci v zemědělství má existenční problémy. Dále zde hospodaří několik soukromých zemědělců, z nichž nejlépe se daří ovocnářům ve Vítově. Z ostatních podnikatelských subjektů je možné uvést Motorest ve Vítově, Auto Roch na Drnově, truhlářství Palisandr, kamenosochařství Savinec a stavební firmu Hladký v Žižicích.

Investiční výstavba

Veřejný vodovod je v obcích Luníkov, Vítov a v Žižicích. V Drnově a Osluchově jsou pouze nevyhovující veřejné a soukromé studny. S výstavbou vodovodu pro drnov a Osluchov se počítá v nejbližších letech. V Žižicích jsou v provozu dvě malé ČOV pro pět družstevních bytovek.

Dopravní obslužnost

Dopravní obslužnost linkovými autobusy zajišťuje ČSAD Slaný a.s. Je pouze základní, o sobotách a nedělích není téměř žádné. Přímé linkové spojení je do Slaného, Kladna a Velvar. Obec na ztrátové spoje přispívá. Železniční stanice v Žižicích není.

Občanská vybavenost

V obci Osluchov, Luníkov a Vítově není žádný obchod. V obci Drnov je prodejna se smíšeným zbožím. V Žižicích je obchod se smíšeným zbožím, který zajišťuje ZOD Žižice. V majetku OÚ je pohostinství v Žižicích. Společenský sál je na Drnově. Lékařskou péči zajišťuje MUDr. Zajíčková ve Slaném, stomatologickou péči zajišťují privátní ordinace ve Slaném a ve Zvoleněvsi.

Škola, kultura a sport

V obci Žižice je mateřská škola, jejíž zřizovatelem je obec. Její kapacita je 22 dětí, ale v posledních letech není zcela využita. Do základní školy děti dojíždí do Slaného a do Zvoleněvsi. Obec má své sportovní hřiště. Působí zde i fotbalový klub UNIBON Žižice, který má dvě mužstva, žáky a dospělé. Každý rok v červenci pořádá klub fotbalový Memoriál M.Maxy i s taneční zábavou.

Využity informace z knihy "Okres Kladno na prahu nového milénia"

Fotogalerie obce

(pořízeno dne 30.6. 2001 digitálním fotoaparátem Olympus C-2500L)

Příjezd do obce ve směru od Zvoleněvsi Pohled na obec Průjezd obcí Památník padlým II.světové války Koupaliště přímo na návsi Nákupní středisko Pohled na náves směr ke Zvoleněvsi Místní hostinec Obecní úřad a MŠ Obecní úřad a MŠ Konec obce směrem na Vítov

nahoru ↑ tisk
© MěÚ Slaný 2007, RSS, Prohlášení o přístupnosti, Kontakty, Napište nám, Webmaster: Tomáš Salaba
Městský úřad Slaný, Velvarská 136, 274 01 Slaný, ústředna: 312 511 111, fax: 312 522 771
Stránky vytvořil: Jaroslav Cvrček - Acheta.com, hosting: ČESKÝ WEBHOSTING s.r.o.