Rozbalit celou nabídku

Zlonice


Založení obce: 9. století
Adresa OÚ: Nám. Pod lipami čp. 29, 273 71 Zlonice
Tel.: 312 591 101
Datová schránka: 2npb7ae
e-mail: o.zlonice@email.cz
www: www.zlonice.cz
Úřední hodiny OÚ: Po a St 7:00-11:00 a 12:00-17:00, Út, Čt a Pá 7:00-11:00 a 12:00-15:00
Starosta: Antonín Chochola
Rozloha katastrálního území: 1605.6 ha (Zlonice mají 571,9 ha, Lisovice 185,6, Břešťany 314,6, Tmáň 308,7, Vyšínek 224,8)
Počet obyvatel: 2308
Počet domů: 565 (Lisovice - 30 čp., Vyšínek - 52 čp., Břešťany - 83 čp., a Tmáň - 67 čp.)
Mateřská škola: ano
Základní škola: ano
Počet ročníků a žáků ve škole: 9 ročníků, 303 žáků
Pošta: ano
Zdravotní středisko: ano
Společenský sál: ano
Plynofikace: ano
Veřejný vodovod: ano
Kanalizace: ano
ČOV: ano

Zeměpisná a historická data

Spádová obec Zlonice se nachází na sever od Slaného (8 km) v údolí Zlonického potoka, v nadmořské výšce 223 m.

Zlonicko bylo osidlováno již v době předhistorické. První zmínka o obci pochází z 9. století, a to v Hájkově kronice. V roce 1705 jsou Zlonice povýšeny na městečko. Velký význam má však až rok 1721, kdy městečko získávají Kinští z Vchynic a Tetova a s nimi nastupuje rozsáhlá barokní výstavba - především kostel Nanebevzetí Panny Marie, fara a sochy u kamenného mostu.

Hospodářství

V obci jsou tři menší stavební firmy, nábytkářský podnik, dvě autodílny a truhlářství, Je zde i výkrmna vepřů. Prosperuje i pokrývačská firma. V obci navíc hospodaří několik větších zemědělských podnikatelů, jejichž činnost narušují nedokončené pozemkové úpravy, restituce a problémy s výkupem jejich produktů. Většina obyvatel dojíždí za prací do okolních měst.

Investiční výstavba

V obci se od roku 1999 buduje splašková kanalizace a ČOV. Vodovod je dokončen jenom částečně - o dalším rozšíření se nyní jedná s firmou Slavos Slaný s.r.o., která zajišťuje veškeré práce. Obec má vlastní rozvod vody z hlubinného vrtu. Kvalita vody je však na hranici pitnosti. V rámci plynofikace obce se zpracovává plán a podklady pro výstavbu. Telefonní přípojky jsou rozvedeny jen částečně - na kompletním rozvodu se začalo v roce 1999.

Dopravní obslužnost

Obec přispívá finančně ICOM Jihlava na autobusovou dopravu, jejíž hustota je na průměrné úrovni. Místní komunikace se v poslední době opravují. Obci by prospěl silniční obchvat z důvodu hustoty provozu ve směru Slaný - Litoměřice. Obec má rovněž dobré vlakové spojení. Po dokončení sítí, uvedených v investiční výstavbě, bude zapotřebí investovat do chodníků, jež jsou v nevyhovujícím stavu.

Občanská vybavenost

Obec má vlastní zdravotní středisko, ve kterém trvale ordinují: obvodní lékař MUDr. Dulka, dětský MUDr. Bureš. Občanům jsou rovněž poskytovány kosmetické a masérské služby.

V obci je velký obchodní dům a řada menších odchodů. Zásobování je proto na velmi dobré úrovni. Navíc je zde několik pohostinství a vinárna s cukrárnou.

Školství, kultura, sport

V obci je škola, která v roce 1993 oslavila stoleté trvání. Do školy dojíždí děti i z okolních obcí. Budova školy vyžaduje celkovou rekonstrukci a modernizaci, přestože budova má novou fasádu a je každým rokem zvelebována. V obci je i mateřská škola.

Ve Zlonicích jsou činné zájmové a dobrovolné organizace - obec baráčnická, aktivní jsou hasiči, kteří v roce 1999 oslavili 120 let trvání.

V Památníku A. Dvořáka je koncertní síň. Sál sokolovny slouží k tanečním zábavám.

Obec disponuje významnými kulturními památkami. Především je zde děkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie, který byl stavěn v letech 1727 -1735. Dvě věže pak byly vystavěny v roce 1744, a to slavným stavitelem F. M. Kaňkou. Příležitostně je využíván jako koncertní síň. Je zde památník A. Dvořáka, který je zasvěcen především mládí tohoto skladatele. Rovněž je možno zhlédnout ve vedlejší budově, v tzv. Varhaníkovně, byt A. Liehmana, učitele A. Dvořáka, a také pamětní síň věnovanou rodáku E. Ingrišovi, který byl slavným mořeplavcem a dirigentem (složil např. píseň Teskně hučí Niagara). V přidružené obci Lisovice se navíc nachází i Železniční muzeum, kde je možné shlédnout expozici zabezpečovací techniky. Kulturu a vzdělanost v obci dále podporuje také knihovna - dříve středisko s deseti přidruženými knihovnami z okolí. Nyní již pouze se čtyřmi - Jarpice, Kmetiněves, Stradonice a Vyšínek. V roce 1998 oslavila již 150. výročí od svého založení. Od roku 1999 je v prostorách knihovny zaveden Internet pro veřejnost. Zpřístupněn je v Po a Čt od 12.00 do 18.00 hod. a v Pá od 12.00 do 18.30 hodin.

V obci působí fotbalový klub SK Zlonice, který má tři mládežnická družstva a dva oddíly dospělých. Je zde navíc obec sokolnická, a to kondiční cvičení pro ženy. Hraje se zde i nohejbal, tenis a stolní tenis. Ve Zlonicích rovněž působí hokejový oddíl.

Fotogalerie obce

(autorská galerie p. Miroslava Bureše, pořízeno dig. fotoaparátem Olympus C-2500L)

Celkový pohled od Vyšínku Stará fara Obcí prochází silnice ze Slaného Kostel - pohled z náměstí Kostel - pohled od školy Kostel - dominanta Zlonic Další pohled na kostel Kostel v noci Historické foto - Zlonický kostel Železniční muzeum Pohled na nádraží Nákupní středisko Obecní úřad Zamračený pohled od Lisovic Další celkový pohled Památník Antonína Dvořáka Památník Antonína Dvořáka Místní škola Historická kresba - Zlonický kostel Historická kresba - Zlonická fara

nahoru ↑ tisk
© MěÚ Slaný 2007, RSS, Prohlášení o přístupnosti, Kontakty, Napište nám, Webmaster: Tomáš Salaba
Městský úřad Slaný, Velvarská 136, 274 01 Slaný, ústředna: 312 511 111, fax: 312 522 771
Stránky vytvořil: Jaroslav Cvrček - Acheta.com, hosting: ČESKÝ WEBHOSTING s.r.o.