Rozbalit celou nabídku

Zvoleněves


Založení obce: 1318
Adresa OÚ: Zvoleněves, čp. 274, 273 25
Tel. a fax: 312 583 115
Datová schránka: 2kcbgky
e-mail: obec.zvoleneves@atlas.cz
www: www.zvoleneves.cz Úřední hodiny OÚ: Starosta - Po, St 7:30-12:30 a 13:00-17:00; Účetní - Po, St 8:00-11:00 a 13:00-16:30 hodin
Starosta: Jiří Kinter
Rozloha katastrálního území: 459,5 ha
Počet obyvatel: 815
Počet domů: 250
Základní škola: ano
Počet ročníků a žáků ve škole: 9 ročníků, 143 žáků
Pošta: ano
Zdravotní středisko: ano
Společenský sál: ano
Plynofikace: ano
Veřejný vodovod: ano
Kanalizace: ano
ČOV: ne

Zeměpisná a historická data

Obec Zvoleněves leží uprostřed Svatojířského údolí východně od Slaného. Její jméno se odvozuje pravděpodobně od vladyky Zvolena, který obec vlastnil. První historické záznamy o obci se datují do roku 1318. Zvolenova tvrz stála na místě nynějšího zámku. Během třicetileté války byla obec téměř zničena, ale po válce byla osídlena Němci a tak zůstala zachována. Postupem času vlastnil obec rod Zejdlitzů ze Šenfeldu, po nich následovala velkovévodkyně toskánská. V roce 1818 byl zámek vystavěn do dnešní podoby. Před vznikem Československa byla obec s dvorem císařským majetkem.

Hospodářství

Část výdělečně činného obyvatelstva pracuje v obci, část za svým výdělkem dojíždí do Kladna, Slaného, Velvar, Kralup n. Vltavou, Prahy a blízkého okolí. Bohužel, v obci se vyskytují i nezaměstnaní. Nejvýznamnějším podnikem je cukrovar (výroba a prodej cukru), dále zde působí několik podnikatelských subjektů, působících v dopravě, opravě aut, kovovýrobě a prodeji.

Investiční výstavba

Po celé obci je rozveden zemní plyn, telefon, veřejné osvětlení, místní rozhlas. V roce 2000 byla dokončena výstavba místního vodovodu. V obci je kanalizace bez ČOV. Do budoucna se počítá s rekonstrukcí dvou tříd v přízemní místní ZŠ, dále s rekonstrukcí chodníků a komunikací. Podle územního plánu se nabízí možnost výstavby rodinných domů.

Dopravní obslužnost

Zvoleněvsí vede trať ČD Praha - Kralupy n.Vltavou - Slaný - Most. Spoje jsou vyhovující. Autobusovou dopravu zajišťují ČSAD Slaný a.s. a ČSAD Kladno a.s. linkami Slaný - Kladno (4 spoje denně), Velvary - Kladno (5 spojů) a Kladno - Zvoleněves (2 spoje).

Občanská vybavenost

Lékařská péče je zajištěna v místním zdravotním středisku, kde je obvodní, zubní a dětské oddělení. Potraviny a věci základní potřeby jsou k dispozici v nákupním středisku Družstva Jednota Kladno. Dále je zde restaurace U Rákosů, pivnice a prodejna s ovocem a zeleninou. Z drobnějších podnikatelů má zde zastoupení malíř a lakýrník, opravář mrazicích boxů a ledniček. Najdeme tu i kadeřnictví a pedikůru. Obec nabízí občanům drobné služby, jako např. mandlování prádla, čistírnu oděvů, opravnu obuvi a příležitostný prodej květin.

Škola, kultura a sport

V pobci je ZŠ (založena r.1887), do níž dojíždí i děti z okolních vesnic. Ve Zvoleněvsi je MŠ, do které dochází 50 dětí. Zřizovatelem ZŠ i MŠ je obec. Místní lidé navštěvují divadla ve Slaném, v Kladně a Praze. V létě se pořádají hudební zábavy v areálu místní sokolovny, v zimě zase Mikulášské zábavy pro děti a diskotéky pro mládež. V létě pořádá Sokol Zvoleněves zábavné hry pro děti, výlety na blízké hrady a zámky a pěší tůry.

Obecní úřad se pokusil obnovit tradici místních poutí. Zdá se, že pokus se vydařil - majitelé atrakcí si zajistili místa i pro příští rok. Termín pouti je vždy po 15.srpnu v následující neděli. Střelecký klub Zvoleněves pořádá pravidelné závody ve střelbě, kynologický klub zase závody ve výcviku psů za přítomnosti instruktorů svazu. Nejmasovější základnu má TJ Slavoj Zvoleněves, který provozuje fotbal. Slavoj vlastní tenisové kurty, které jsou i pronajímány.

Fotogalerie obce

(pořízeno dne 30.6.2001 digitálním fotoaparátem Olympus C-2500L)

Příjezd k obci směrem od Knovíze Průjezd obcí Zvoleněvský rybník Zvoleněvský rybník Při průjezdu vlaku Nákupní středisko Obecní úřad Železniční přejezd Pohled na nádraží Pohled na cukrovar Vjezd do cukrovaru Pomník padlým sovětským vojákům Kostel ve Zvoleněvsi Kostel ve Zvoleněvsi Hřbitov Pohled na cukrovar

nahoru ↑ tisk
© MěÚ Slaný 2007, RSS, Prohlášení o přístupnosti, Kontakty, Napište nám, Webmaster: Tomáš Salaba
Městský úřad Slaný, Velvarská 136, 274 01 Slaný, ústředna: 312 511 111, fax: 312 522 771
Stránky vytvořil: Jaroslav Cvrček - Acheta.com, hosting: ČESKÝ WEBHOSTING s.r.o.